https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/herec-vydra-se-pridal-ke-kampani-za-zruseni-kozesinovych-farem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Herec Vydra se přidal ke kampani za zrušení kožešinových farem

11.7.2017 15:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Herec Václav Vydra se zapojil do kampaně Obránců zvířat za zákaz kožešinových farem a vyzývá veřejnost, aby se přidala také.
Herec Václav Vydra se zapojil do kampaně Obránců zvířat za zákaz kožešinových farem a vyzývá veřejnost, aby se přidala také.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Herec Václav Vydra se zapojil do kampaně Obránců zvířat za zákaz kožešinových farem a vyzývá veřejnost, aby se přidala také. Příslušný zákon byl v červnu schválen ve Sněmovně a za týden o něm bude hlasovat Senát. Ochránci zvířat poukazují na to, že pokud senátoři zákon vrátí zpět poslancům, může se stát, že se již před volbami nestihne projednat a tím pádem takzvaně spadne pod stůl.
 

„Měl jsem ohromnou radost, když jsem se dozvěděl, že poslanci konečně schválili zrušení kožešinových farem,“ říká herec Václav Vydra. „Zvířata pro mě hodně znamenají a těžce se smiřuji s tím, co musejí lišky a norci na těchto místech prožívat. Každý, kdo se těm zvířatům v klecích podívá do očí, musí vidět, že takto žít a umírat nechtějí. Proto mi záleží na tom, aby zákon prošel i Senátem, aby nebyl pod různými záminkami vrácen zpět do Sněmovny s rizikem, že se k němu poslanci třeba již vůbec nedostanou,“ uvedl Václav Vydra k tomu, proč se do kampaně Obránců zvířat zapojil.

Jak informují Obránci zvířat, v Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Podle návrhu schváleného Poslaneckou sněmovnou mají tyto farmy skončit nejpozději v lednu 2019. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo též 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích.

V březnu zveřejnili Obránci zvířat spolu s Českou televizí záběry ze zabíjení lišek a norků na dvou českých kožešinových farmách, jejichž pravost potvrdili sami dotčení chovatelé. Lišky jsou věšeny za ocas a následně je jim vsunuta jedna elektroda do tlamy a jedna do konečníku. Norci jsou házeni do dřevěné plynové komory, která je napojena na výfuk traktoru. S ním se pak jezdí po farmě, než se norci udusí. Právě tyto záběry přesvědčily mnohé poslance, aby přehodnotili názor a zákaz kožešinových farem podpořili.

„Jsme rádi, že se poslanci po dlouhých peripetiích přesvědčivou většinou shodli na tom, že chov kožešinových zvířat se neslučuje s etickými standardy 21. století. Vyzýváme senátory, aby schválenému zákonu nekladli další překážky a Česká republika se tak brzy mohla zařadit po bok rostoucího počtu zemí, které kožešinové farmy odkázaly na smetiště dějin,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který od roku 2015 vede kampaň za zákaz kožešinových farem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist