https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-zakazala-kozesinove-farmy-v-cr-od-konce-ledna-2019
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna zakázala kožešinové farmy v ČR od konce ledna 2019

7.6.2017 14:10 | PRAHA (ČTK / Ekolist)
V Česku je podle poslanců devět aktivních kožešinových farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je kvůli tomu usmrceno plynem přibližně 20.000, většina kožešin se vyváží. Počet farem se dlouhodobě snižuje.
V Česku je podle poslanců devět aktivních kožešinových farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je kvůli tomu usmrceno plynem přibližně 20.000, většina kožešin se vyváží. Počet farem se dlouhodobě snižuje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2019. Snahy o prodloužení této lhůty až do konce roku 2022 byly neúspěšné. Provozovatelé farem budou moci zažádat o kompenzace. Schvalování normy dnes bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46.000 lidí. Normu nyní posoudí Senát.
 

Poslanci a poslankyně podpořili nejpřísnější pozměňovací návrh, který předložil předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch. Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, jejíž schválení podpořilo 132 ze 161 přítomných poslanců, má zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Podle schváleného návrhu budou muset farmy ukončit svoji činnost do 31. 1. 2019. Návrh zároveň umožňuje chovatelům zažádat o finanční kompenzaci, která zajistí, aby se nedostali do vážných finančních potíží s plněním dlouhodobých závazků. Při určování výše kompenzačního příspěvku přihlédne Ministerstvo zemědělství zejména k celkové výši neuhrazených závazků, jejich účelnosti a tržní hodnotě majetku využívaného v souvislosti s chovem.

Provozovatelé farem budou mít možnost žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by nicméně neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Přijaty nebyly návrhy podporované sněmovním zemědělským výborem, podle něhož by výše kompenzačního příspěvku měla být 3000 korun za norka a 6500 korun za lišku.

Novelu podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat. "Neumím omluvit a odůvodnit strach, bolest a smrt jen kvůli bambuli na čepici. Mám radost, že tato barbarská praxe v České republice skončí, a doufám, že všichni zákonodárci budou příkladem svým kolegům v zemích, kde se o zákazu kožešinových farem rovněž jedná," uvedl předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD).

Lucie Moravcová ze Svobody zvířat dodává: "Děkujeme poslankyním a poslancům za jejich rozhodnutí vyslyšet přání veřejnosti, která považuje zabíjení zvířat jen kvůli módním doplňkům za neetické, za přežitek z minulosti. Tento den považujeme za historický milník v ochraně zvířat. Je to vítězství soucitu s ostatními živými bytostmi, které jsou schopny pociťovat utrpení a bolest. Věřím, že je to výsledkem dlouhodobého trendu, který panuje jak v naší společnosti, tak Evropě."

"Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo prosadit reálnou změnu pro zvířata navzdory intenzivnímu odporu a lobbingu ministerstva zemědělství," uvedl Marek Voršilka ze spolku na obranu zvířat OBRAZ, který nedaleko sídla Sněmovny pořádal na podporu zákona akci, v níž dobrovolníci po vzoru zvířat pobývali v kleci. Přijetí normy uvítalo také ochranářské sdružení PETA.

Oponenti se obávají mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Argumentovali také tím, že se chov pouze přesune do Polska či Norska, kde jsou podle nich kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně. "Musíme se zařadit mezi kultivované země, kde se zvířata netýrají jen pro zálibu bohatých lidí v kožiších, v norkových kloboucích díky zvrácené módě," oponovala poslankyně Kristýna Zelienková z klubu TOP 09 a Starostové.

Zákon teď poputuje do Senátu a poté jej musí podepsat prezident. Pokud bude schválen, postaví se ČR po boku dalších 12 evropských zemí, které již zákazy či různá legislativní omezení chovu tzv. kožešinových zvířat schválily. Podle průzkumu veřejného mínění, který na jaře letošního roku provedla agentura Focus, souhlasí se zákonem rušící kožešinové farmy 83 % obyvatel ČR. V současné době se na našem území nachází 9 farem, kde se chovají norci a lišky. Jedná se celkem o cca 20 000 zvířat. Podle ochránců zvířat jsou tato zvířata držena v nevyhovujících podmínkách a jsou krutě zabíjena elektrickým proudem či udušením výfukovými plyny.

Historii projednávání novely v poslanecké sněmovně naleznete zde.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist