https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-zdrazeni-vyjmuti-uzemi-ze-zemedelskeho-pudniho-fondu-je-spravnym-krokem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík: Zdražení vyjmutí území ze zemědělského půdního fondu je správným krokem Aktualizováno

28.12.2023 01:20 (ČTK)
"Stavět je třeba na brownfieldech a na bývalých nádražích a areálech. Tam se má primárně koncipovat rozvoj. Stavět je třeba rozumněji a do výšky," uvedl Hladík.
"Stavět je třeba na brownfieldech a na bývalých nádražích a areálech. Tam se má primárně koncipovat rozvoj. Stavět je třeba rozumněji a do výšky," uvedl Hladík.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V České republice je enormně nízká daň z nemovitostí a daň za vynětí území z půdního fondu. Zdražení vyjmutí metru čtverečního o několik stovek korun je tak dobrá investice a měla by vést k větším investicím do zastavování brownfieldů. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Poplatek za vyjmutí by se měl zvýšit na základě novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou schválila vláda. Podle té by krom jiného nově nemělo být možné využívat nejkvalitnější zemědělskou půdu k výstavbě velkých logistických a nákupních center ani fotovoltaických elektráren.
 

"Myslím si, že všude na Západě se za zábor zemědělské půdy platí výrazně více. A myslím si, že je správné, že Česká republika pravidla zpřísňuje. Stavět je třeba na brownfieldech a na bývalých nádražích a areálech. Tam se má primárně koncipovat rozvoj. Stavět je třeba rozumněji a do výšky," uvedl Hladík. Zároveň dodal, že podle dat ministerstva průmyslu a obchodu je v ČR je evidováno celkem 4 349 brownfieldů o celkovém plošném rozsahu 13 227 ha. V Praze jsou pak podobných pozemků tisíce hektarů a hlavní město by se mělo soustředit hlavně na výstavbu v těchto oblastech.

Ze zprávy o stavu životního prostředí za rok 2022 vyplývá, že mezi lety 2014 až 2022 bylo v Česku podle ministerstva životního prostředí (MŽP) nově evidováno 2110 brownfieldů s celkovou plochou 5616 hektarů. V roce 2022 bylo z Národní databáze brownfieldů vyřazeno 174 lokalit o celkové rozloze 279 hektarů, které se buď prodaly či regenerovaly.

Zemědělská půda je v Česku rozdělená podle kvality do pěti tříd. Produkčně nejkvalitnější zemědělská půda je zařazená do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Právě na tomto typu půdy by na základě novely platil zákaz výstavby. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická.

Návrh také počítá se zvýšením poplatků za zabrání půdy spadající do zbylých tří tříd. Ze zjištění Hospodářských novin vyplývá, že zatímco nyní za jejich vyjmutí z půdního fondu stavitelé platí dvě sazby, 24 korun za metr čtvereční ve třetí třídě a 18 korun ve čtvrté a páté třídě, nově to má být 300 Kč a 240 korun.

Řada developerských společností se proti novele již dříve vymezila. Například v listopadu řekl ČTK vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v realitně poradenské společnosti Colliers Miroslav Kotek, že v současné době se Česko potýká s nedostatkem pozemků pro výstavbu moderních průmyslových areálů.

To se pak projevuje ve vysoké ceně pozemků, které jsou momentálně v nabídce. Omezení rozlohy pro výstavbu a zdražení poplatku za vyjmutí území z půdního fondu by se tak nutně muselo propsat do celkové investice a tedy výše nájmu. České prostředí by tak mohlo přestat být pro řadu investorů ze zahraničí atraktivní, míní Kotek. A to i přestože Česká republika často figuruje jako odrazový můstek pro řadu západních firem, které chtějí expandovat na východ Evropy, dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

28.12.2023 10:37
Na zemědelské půdě pouze stavby pro zemědělství. Zdražování nic neřeší, pouze umožní bohatým stavět a zemědělci budou zase poškozeni. Už tak jim vláda dost šlape na paty. Nová perlička- finační úřady si zkontrolovaly v systému LPIS, kteří zemědělci hospodaří na státním majetku a zdarma udržují trvale travní porosty okolo železniční tratě. Smozřejmě, že to dělali ze souhlasem SŽDC. Finanční úřad preferuje údržbu travních porostů firmani,
kterým bude Správa železnice platit. Jedná se o malé plochy max.do 5.000m2.
Představte si stát chce po zamědělcích cca 10.000,- Kč pachrovné ročně. Tolik se neplatí ani na velké plochy. Většinou se jedná o pozemky těžce přístupné s minimálním výnosem. To opravdu zaslouží Nobelovu cenu za hospodárnost. Zajímalo by mě kdo to vymyslel?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.12.2023 12:20 Reaguje na Alena Lyskova
5 000 m2, je cca 15 tisíc Kč bez DPH sečení malou technikou podle obvyklých nákladů. + příplatek za plochu pod 2 ha. Křovinořezem je to ještě dražší.
Půl ha, pokud nemáte někde vedle velký traktor, je pro malou techniku, velkou by firmu stál dost převoz, přejezdy. Navíc, zemědělec trávu prožene skotem, a vrátí zpět do půdy, firma trávu buď z mulčuje a hmotu nechá na místě, což z dlouhodobého hlediska pro luční porosty dobré, a nebo odveze na skládky bioodpadu. Výjimečně, pokud se malá plocha povede s balíkovat, tak na výrobu peletek.
Na rovinu - pokud tohle projde - jdu koupit dálkově ovládaný mulčovač. vnoučata budou mít super hračku a ještě si vydělají na nové PC hry, energetické nápoje a další potřeby mladé generace.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.12.2023 12:26
V roce 1990 jsem psal "prohlášení zemědělců ... ." Bylo to v době, kdy prohlášení psal kde kdo, i vězni, a v podvečer byl i televizní blok, kde byla možnost prohlášení přečíst.
Ale - mě tam nepustili.
V prohlášení mimo jiné bylo i ochrana zemědělské půdy, jako nevětšího pokladu národa.
Takže uteklo 30 let a ejhle, politici prozřeli?
Dost pozdě - hodně té nejlepší orné půdy je zabetonované a další plochy jsou již zahrnuty pro výstavbu v územních plánech.
Odpovědět
va

vaber

29.12.2023 09:06
tak pokud zákon chrání půdu jen zdražením poplatků, je to výsměch ochraně půdy,
za jak dlouho tyto nové poplatky nebudou žádnou překážkou a pro bohaté lidy nebo společnosti už nejsou dnes,
je to elitářství ,zaplatíš a můžeš vše,
plebsu se však bude vtloukat do kebulí, jak dobře nás vláda řídí
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

29.12.2023 13:39
Pro většinu staveb by mělo být vynětí ze ZPF tak drahé, aby jeho výše převyšovala náklady na využití m2 průměrného brownfieldu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist