https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hornik-z-tanzanie-prodal-dva-drahokamy-a-razem-se-stal-milionarem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Horník z Tanzanie prodal dva drahokamy a rázem se stal milionářem

4.7.2020 01:03 | DODOMA (ČTK)
Tanzanit je jeden z nejvzácnějších drahokamů na planetě a podle tanzanských geologů se jeho zásoby do dvaceti let zcela vyčerpají. Modrý kámen má z různých stran různá zbarvení s odlesky zelené, červené nebo fialové. Na ilustračním obrázku je prsten s tímto vzácným kamenem
Tanzanit je jeden z nejvzácnějších drahokamů na planetě a podle tanzanských geologů se jeho zásoby do dvaceti let zcela vyčerpají. Modrý kámen má z různých stran různá zbarvení s odlesky zelené, červené nebo fialové. Na ilustračním obrázku je prsten s tímto vzácným kamenem
Foto | greyloch / Flickr.com
Horník z Tanzanie se stal doslova přes noc milionářem, když objevil zatím dva největší známé tanzanity, drahokamy, které se vyskytují jen na území této země na východoafrickém pobřeží a používají se k výrobě šperků. Z prodeje surových drahokamů, které váží dohromady 15 kilogramů, šťastný nálezce Saniniu Laizer utržil 3,4 miliony dolarů (asi 81 milionů korun), píše server BBC.
 

"Zítra bude velká párty," řekl redaktorům Laizer, který má čtyři ženy a více než 30 dětí. Novopečenému milionáři po telefonu pogratuloval i samotný tanzanský prezident John Magufuli, podle kterého nález dokládá bohatství země. Když se Magufuli v roce 2015 ujímal prezidentského úřadu, sliboval, že bude usilovat o zvýšení příjmů plynoucí vládě právě z těžebního sektoru. Soukromí horníci, mezi něž patří i Laizer, musejí mít k hledačství tanzanitu státní licenci, i přesto ale dochází k nelegální těžbě.

Tanzanit, jež proslavila společnost Tiffany & Co, je jeden z nejvzácnějších drahokamů na planetě a podle tanzanských geologů se jeho zásoby do dvaceti let zcela vyčerpají, uvádí BBC. Modrý kámen má z různých stran různá zbarvení s odlesky zelené, červené nebo fialové. Jeho hodnota záleží kromě čistoty právě i na barvě. Až doposud vážil nejtěžší nalezený surový drahokam 3,3 kilogramy.

Laizer plánuje žít stejně jako doposud a nadále chovat krávy. V blízkosti svého bydliště v oblasti Manyara chce ale zbudovat obchodní centrum a školu, protože mnoho chudých dětí v jeho okolí nemá nyní přístup ke vzdělání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jaqen Hghar

4.7.2020 12:47
je třeba, aby na něj zaklekl bureš, ještě by si musel půjčit :-))
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:07
Tak ať se mu to podaří a získané peníze dobře investuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist