Hrozí Fukušima světu? Dopady jsou zatím minimální, říkají odborníci
Jaké jaderné katastrofy už Zemi potkaly?
Černobylská havárie byla důsledkem několika chyb, které se odehrály při plánovaném experimentu 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky a jedinou havárii stupně 7., tj. nejvyššího stupně podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES. Během riskantního pokusu tehdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru a do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak.
Jaderná elektrárna Three Mile Island ležící na stejnojmenném ostrově v řece Susquehanna u města Harrisburg v USA se stala celosvětově známou po největší havárii americké jaderné elektrárny v historii. Dne 28. března 1979 došlo k částečnému roztavení druhého jaderného reaktoru atomové elektrárny, byla zamořena její provozní budova a došlo k rozsáhlému úniku radioaktivity.
Zdroj: wikipedie
Potravin se bát nemusíme
Singapur v pondělí oznámil, že bude kontrolovat japonské potraviny. Ovoce, zelenina, maso a mořské ryby budou nyní testovány na úroveň radioaktivity. Bude mít tato katastrofa vliv na životní prostředí? Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí UK uvedl, že v současnosti chybí více informací, na základě kterých by bylo možné stavět seriózní odhad. Elektrárna bude asi zničená, nicméně dopad na mortalitu (úmrtnost) a morbiditu (nemocnost) obyvatel v okolí bude podle Havránka minimální. „Japonci obecně mají dobrou historii zvládání nehod jaderných elektráren. A jsou si jistě velmi dobře vědomi toho, co může být v sázce,“ řekl Havránek Ekolistu.
Na otázku, zda je nutné se nyní vyhýbat potravinám, které by mohly pocházet z Japonska, odpovídá Havránek záporně. „Vyzývání k takovéhle ostražitosti by nyní bylo spíše strašení. Nemyslím si, že by se v oblasti v současné době někdo věnoval rybolovu, nebo že by v zasažených oblastech mysleli na export. Až se situace uklidní a bude znám rozsah havárie a rozsah úniku bude možné přijmout opatření.“
Dana Drábová ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) uvedla, že podle údajů, které jsou k dispozici, je dopad na okolí zatím minimální. „Bohužel situace je stále vážná a větší únik do životního prostředí zatím nelze zcela vyloučit. I v takovém případě se následky omezí v nejhorším možném případě na několik desítek km od havarovaných bloků. Japonci mají lidi, techniku i postupy na to, aby dokázali dopady na okolí minimalizovat. Zatím se jim to daří a doufejme, že to tak zůstane. Kontaminace potravin zatím tedy není aktuální,“ uklidňuje čtenáře Ekolistu Drábová a odkazuje na web SÚJB, který bude údajně průběžně aktualizován.
Je to lokální problém, ne globální
Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT uvedl, že jde o lokální a nikoliv globální problém, a proto není v ČR důvod k panice. V podobném duchu odpověděla i Eva Nováková ze Skupiny ČEZ. Upozornila, že je pro ní obtížné hodnotit situaci na základě informací z médií a ze sítě WANO (světová asociace provozovatelů jaderných elektráren). Tisková mluvčí MŽP Michaela Jendeková rovněž odmítla odhadovat enviromentální dopady katastrofy, jelikož se situace stále dramaticky mění.
reklama