Independent: Africké státy ignorují zákaz obchodu se slonovinou
Tyto národy, které téměř vyhladily sloní populaci na svém území, soustavně porušují celosvětový zákaz obchodu se slonovinou. Rostoucí nelegální trh zásobují pytláci ze západní a střední Afriky, říká zpráva z tohoto týdne zveřejněná organizací WWF spolu s organizací Traffic, monitorující nezákonný obchod s ohroženými druhy.
"Tato studie ukazuje celý problém jenom v hrubých rysech," říká Tom Milliken z Traffic. "Když sečteme všechny položky nekontrolovaného obchodu, prodej a nákup za celý rok, počty se vyšplhají na děsivé číslo."
Konvence OSN o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy (CITES) zakazuje obchod se slonovinou od roku 1989. OSN zařadilo slony na seznam ohrožených druhů, ale některé státy mají stále zásoby slonoviny. Zákaz CITES přijaly vlády v 164 zemích, včetně Nigérie, Pobřeží slonoviny a Senegalu. Jenže "všechny tři vlády stále porušují pravidla mezinárodního dohledu", tvrdí zpráva. Dalšími důvody, díky nimž nelegální obchod bují, jsou podle ochránců nedostatečné zákony a slabá vymahatelnost práva.
"Nejen, že je zde nedostatek politické vůle k naplnění požadavků CITES, ale díky korupci jsou obchodníci chráněni před soudním stíháním,"říká Susan Lieberman z WWF. Většina ilegální slonoviny pochází z Konga, Demokratické republiky Kongo, Kamerunu, Středoafrické republiky a Gabunu, což jsou státy, které zpráva označuje jako nejproblematičtější oblasti pro ochranu slonů v Africe.
V senegalském Dakaru se na trzích prodávají vyřezávané ozdoby z pašované slonoviny turistům a obchodníkům z Evropy, USA a asijských zemí, zejména Číny a Jižní Koreje. Na výběr jsou nejrůznější náramky, lampy a figurky lidí i zvířat. Obchodníci odpřísáhnou, že slonovina pochází ze starých zásob nebo kusů, které zemřely zcela přirozeně. V roce 1980 žilo asi 1,2 milionu slonů v Africe a Asii, o deset let později to byla již jen polovina. V současnosti se populace stabilizovala na počtu 500 000 slonů v afrických zemích a méně než 50 000 v Asii.
Podle článku Todda Pitmana The Independent 16. 12. 2003.
reklama