Independent: Člověkem způsobené erupce jako plán B v bitvě o planetu
V rámci záchranných geoinženýrských projektů by mohly fungovat i simulace ochlazovacích procesů vulkanických erupcí.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Donald A. Swanson/Wikimedia Commons |
Pokud mezinárodní snahy o kontrolu emisí skleníkových plynů selžou, postaví se někteří z nejvýznamnějších britských vědců za kontroverzní návrhy ohledně globálního klimatu a velmi ambiciózní technologické projekty.
Geoinženýrské projekty sahají od nápadů hnojit mořský plankton železitým práškem až po vstřikování sulfátových částic do atmosféry kvůli simulaci ochlazovacích procesů vulkanických erupcí. Všechny z návrhů jsou kontroverzní a žádný z nich není bez určitého nebezpečí, ale přesto by měly být brány vážně, pokud se obvyklá opatření k omezení emisí oxidu uhličitého nepodaří zastavit, prohlásila Royal Society.
Royal Society, britská Národní akademie věd, varuje, že pokud se politickým vůdcům nepodaří dosáhnout dohody a prosazení významného snížení emisí oxidu uhličitého na klimatické konferenci v Kodani v prosinci, nezbude jiná možnost než drastická opatření zahrnující "geo-inženýrství".
"Geoinženýrství klimatu je pravděpodobně technicky proveditelné, stále se ale objevuje velká nejistota ohledně účinnosti a dopadů těchto technologií na životní prostředí," uvádí se ve zprávě Royal Society, jejíž vypracování zabralo 18 měsíců.
Podle článku Stevena Connora Man-made eruption – 'Plan B' in the battle for the planet vydaného 2. září na The Independent.
reklama