Independent: Následky Černobylu nese i Británie
K tomuto odhalení došlo právě v době, kdy Tony Blair připravuje půdu pro návrat jaderné energie do energetické politiky státu. Premiér argumentuje tím, že jaderná energie pomůže Británii dosáhnout dvou kýžených cílů: omezit emise oxidu uhličitého a zmenšit závislost na dovozu ropy a zemního plynu. Předminulý týden však tuto ideu strhala zpráva vládní poradní Komise pro udržitelný rozvoj. Ta identifikovala pět hlavních nevýhod zamýšleného návratu k jadernému programu, včetně hrozby teroristického útoku a nebezpečí ozáření.
Jean McSorley, poradce Greenpeace pro jadernou energii, Independentu řekl: "Černobyl byl nejhorší jadernou havárií, která se kdy stala. V žádném případě však nebyl tím nejhorším, co se stát mohlo. Všichni lidé v Cumbrii, odkud pocházím, kteří havárii pamatují, o ní stále hovoří. Jejich vyprávění o tom, jakým stresem farmářské rodiny prošly, je velice dojímavé. Myslím, že mnoho lidí v Británii se dennodenně s důsledky oné havárie vyrovnává i přes značnou vzdálenost od Černobylu a těch uplynulých 20 let."
Černobylské neštěstí doslova přes noc změnilo postoj britské veřejnosti k jaderné energii. Dodnes je radioaktivitou zamořena půda například v Národním parku Snowdonia ve Walesu a také některá místa na Skotské vysočině. Z těchto oblastí nesmí být bez speciálního povolení žádná ovce vyvezena. Ovce, u kterých je zjištěno vyšší ozáření, než povoluje norma, musí být označeny speciální barvou odolnou proti smytí deštěm a dalších několik měsíců se pasou na nekontaminovaných pastvinách. Pak teprve mohou být zařazeny do potravního řetězce, napsal deník Independent.
Většina britských jaderných elektráren ukončila výrobu elektřiny, případně se blíží ke konci své životnosti. Poslední má být uzavřena v roce 2035. Vláda nyní provádí revizi, jejíž výsledky mají být zveřejněny v červnu. Očekává se však, že vláda oznámí návrat k jadernému programu. Tony Blair již loni na podzim varoval, že Británie je příliš závislá na zdrojích energie z politicky nestabilních zemích, a označil jadernou energii za možnou alternativu. Proti této myšlence však sílí odpor, a to zejména po publikování zmíněné zprávy vládní Komise pro udržitelný rozvoj, napsal Independent.
Podle článku Andyho McSmitha v deníku Independent ze dne 14. 3. 2006
reklama
Online diskuse
ozáření - 23. 3. 2006 - Milan ŠtětinaSeriozní studie jsou problém. Pro základní orientaci pomůže zjistit, kdo tu kterou studii objednal. Já žádnou zaručeně seriozní studi neznám, ale videl jsem i studie, kde vyšlo, že lidé žijící dlouhodobě v místech s nižším radioaktivním pozadím mají vyšší výskyt rakoviny a také naopak lidé žijící v místech s vyšším pozadím mají nižší výskyt. Našel jsem to někde na internetu , ale už je to delší doba a teď se mi to nedaří vygooglovat. Osobně si nemyslím, že je to uplná blbost, protože opravné mechanismy v buňkách jsou dlouhodobým vlivem nastaveny na nějakou úroveň radiace a odchylka na obě strany je škodlivá. Taky platí že rozdíl mezi lékem a jedem je často pouze v dávce. |