https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indonesie-uvalila-moratorium-na-nove-plantaze-palmoveho-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indonésie uvalila moratorium na nové plantáže palmového oleje Video

24.9.2018 00:12 | JAKARTA (ČTK)
Indonéský prezident Joko Widodo minulý čtvrtek podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. / Ilustrační foto
Indonéský prezident Joko Widodo minulý čtvrtek podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. / Ilustrační foto
Indonéský prezident Joko Widodo minulý čtvrtek podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. Moratorium má trvat tři roky, uvedla agentura AP. Producenti palmového oleje jsou obviňováni z ničení životního prostředí a vykořisťování zaměstnanců.
 

Podle jednoho z vládních úředníků bylo toto rozhodnutí nutné, protože mnoho plánovaných plantáží se má nacházet uprostřed přírodních lesů a je také potřeba vyjasnit zákonná práva vesničanů a drobných zemědělců.

Palmový olej se vyrábí hlavně v Malajsii a Indonésii. Používá se po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny. Je také velkým zdrojem vývozních příjmů pro obě země, i když většina zisků putuje několika konglomerátům.

Podle prezidentského příkazu musí všechny centrální a provinční vlády přehodnotit udělená povolení ke vzniku nových plantáží na pěstování palem pro palmový olej. Mají také odložit zřizování nových plantáží, aby se omezily konflikty.

Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a zneužívání lidí. Kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmy olejné a dřevin na produkci celulózy způsobilo také pokles populace kriticky ohrožených orangutanů, kteří se nacházejí pouze v Indonésii a Malajsii.

V rámci boje proti producentům palmového oleje Evropská unie zvažuje zákaz použití palmového oleje v biopalivech. Vlivný Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) však na počátku roku uvedl, že zákaz není řešením, protože jiné rostlinné oleje vyžadují až devětkrát více půdy. Podle IUCN je nutná společná akce, díky které by se palmový olej stal zodpovědným a udržitelným odvětvím.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist