https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indonesti-aktiviste-zaluji-japonsko-kvuli-vypousteni-upravene-radioaktivni-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indonéští aktivisté žalují Japonsko kvůli vypouštění upravené radioaktivní vody

23.2.2024 10:51 | JAKARTA (ČTK)
Fukušima
Fukušima
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina indonéských ekologických aktivistů a ochránců lidských práv podala ve čtvrtek žalobu na Japonsko. Požaduje, aby Japonci přestali s vypouštěním upravené a rozředěné radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó a připomněla, že s vypouštěním se začalo už loni v létě.
 

Marthin Hadiwinata, člen indonéské ekologické organizace Ekomarin a jeden ze žalobců, uvedl, že vypouštění odpadní vody z havarované jaderné elektrárny "bude mít přímý dopad na indonéský ekosystém". Tvrdí, že mořské produkty kontaminované touto vodou představují nebezpečí pro lidi, kteří je konzumují. Po podání žaloby u okresního soudu v Jakartě aktivisté v prohlášení uvedli, že se rozhodli obrátit na indonéský soud poté, co japonská vláda nereagovala na stížnosti, které už dříve podávali prostřednictvím japonského velvyslanectví v Jakartě.

Skupina ekologických aktivistů rovněž požaduje, aby Japonsko zaplatilo žalobcům odškodné v celkové výši 1 bilion rupií (1,5 miliardy korun) za znečištění indonéské biosféry. Soud uvedl, že o datu prvního jednání teprve rozhodne.

Minulý měsíc Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své první úplné zprávě od začátku vypouštění vody v srpnu loňského roku uvedla, že japonské vypouštění filtrované a rozředěné radioaktivní vody do moře je v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy. Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, tvrdí, že likvidace odpadních vod je zásadním krokem k vyřazení elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 vážně poničilo zemětřesení a cunami, z provozu.

Během 30 let má být z elektrárny vypuštěno 1,3 milionu tun radioaktivní vody, která je předtím zbavena většiny nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku. Ten je podle odborníků škodlivý pouze ve vyšších koncentracích, což u vody z Fukušimy v zásadě nehrozí, protože je následně ještě ředěna mořskou vodou.

Proti vypouštění, jež začalo loni v srpnu, protestovali již dříve rybáři a sousední země, především pak Čína, která kvůli tomu zakázala dovoz mořských plodů z Japonska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist