Investice do větrných elektráren na moři v EU byly loni rekordní
Loňskému růstu pomohlo, že země se snaží splnit své klimatické cíle. Firmy jsou také motivovány pobídkami k investicím do obnovitelných zdrojů energie.
Dva největší projekty, které byly loni schválené, byly nizozemské farmy Dogger Bank a Hollandse Kust Zuid. Ty se na celkové loňské investici podílely téměř polovinou.
Růst investic do větrných farem na moři v době pandemie je opakem trendu u konvenční energie. Brindley doufá, že to povzbudí firmy k dalšímu zvýšení investic. Nedávný růst cen emisních povolenek v EU by také měl mít celkově příznivý dopad na budoucí investice do větrných farem.
Zatímco investice jsou i v době pandemie vysoké, výstavba a rozvoj větrných farem na moři čelí řadě zpoždění a komplikací kvůli pandemii, upozornila agentura Reuters.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jiří Svoboda
11.2.2021 11:56Miroslav Vinkler
11.2.2021 13:18Další poškozováni životního prostředí ve světle zelených zítřků na velice vratkém základě - pandemie klimatické změny u politických elit . Po nás potopa - to je výstižné pojmenování tohoto chaosu.
Pavel Hanzl
11.2.2021 15:45 Reaguje na Miroslav VinklerV Německu je to na úrovni 50 - 60 eur (tj, stejně, jak naše cena z uhláků), ve Španělsku to stáhli už na 25 eur.
Mně to připadá jako dobrý systém. Když se podíváme na tu zlodějinu u nás, tak mně to připomíná nebe a dudy.
Pavel Hanzl
11.2.2021 15:46 Reaguje na Miroslav VinklerPodle současných plánů bude do roku 2050 množství opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných - představovat dvojnásobnou tonáž veškerého dnešního plastového v celém světě, navíc spolu s více než 3 miliony tun nerecyklovatelných plastů z opotřebované lopatek větrných turbín. Do roku 2030 se více než 10 milionů tun baterií za rok stane odpadem.
Takhle se zbavíme uhlí a ropy? To je jako vyhánět čerta ďáblem.
Pavel Hanzl
13.2.2021 09:52 Reaguje naKdyž řeknete A, je nutno říci taky i B a C.
Ale napřed je potřeba opravit nesmyslné tvrzení, že se tyhle matriály nedají recyklovat. Dnes se rozjíždí přímo průmysl, který se recyklací zabývá, fve panely nejsou problém už dnes. Je na to potřeba dost energie, ovšem z OZE. Takže kolem roku 50 bude surovinová náročnost na výstavbu nových a daleko účinnějších OZE daleko nižší, než dnes.
Ale to B): Je potřeba uvést, kolik gigamega energie tyhle OZE do r. 50 vyrobí a co kdybychom je neměli a vyráběli je
za 1) z uhlí: Neskutečné megagiga vytěženého uhlí a tím zničené krajiny, podobné objemy strusky i popílku a jiných svinstev skutečně nerecyklovatelných, (ze strusky zpět uhlí skutečnš nevyrobíte) k tomu megatuny CO2, které má potenciál zničit celosvětový ekosystém.
za 2) z jádra: megatuny betonu oceli a jiných surovin, giga těžba uranu a výroba paliva a hlavně megatuny zcela nerecyklovaného, nejtoxičtějšího a tvrdě radioaktivního odpadu. Samozřejmě nerecyklovatelný reaktor atd. atd.
Takže závěr: žádná energie není ideální a vždy něco stojí, ovšem pouze OZE má potenciál trvale udržitelného rozvoje. Jádro je pro nás nutné zlo na předchodnou dobu a je ho potřeba rozumně rozvíjet, protože nejakutněším problémem je dnes klimatická tragédie způsobená každoročními emisem 40 miliard tun CO2.