https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/irozhlas-cesko-chysta-zalobu-proti-ek-kvuli-pokute-za-chyby-v-dotacich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

iROZHLAS: Česko chystá žalobu proti EK kvůli pokutě za chyby v dotacích

14.12.2021 15:55 | PRAHA (ČTK)
Kulturní krajina
Kulturní krajina
Zdroj | Image*After
Česko chystá žalobu proti Evropské komisi (EK) kvůli pokutě 1,15 miliardy korun, kterou Brusel českým úřadům vyměřil na základě chyb v rozdělování zemědělských dotací. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Sankce vychází z auditního šetření, které se konalo před čtyřmi lety. Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond od počátku avizovaly, že se plánují kvůli pokutě soudit. Žalobu ale nemohly začít připravovat, dokud neměly písemné potvrzení toho, že Česko přijde o více než miliardu korun na zemědělských dotacích. To už nyní podle serveru mají.
 

"V rámci auditního šetření bylo doručeno prováděcí rozhodnutí komise o vyloučení z financování některých výdajů a proti tomuto rozhodnutí se Česká republika bude bránit žalobou,” uvedla Luďka Raimondová, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který zemědělskou podporu rozděluje. České úřady nebudou pokutu platit, ale Brusel ji odečte od finanční podpory, kterou má teprve poslat českým zemědělcům. Právě takzvané prováděcí rozhodnutí komise je definitivním písemným potvrzením toho, že Česko dostane o více než miliardu korun na zemědělských dotacích méně.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru sdělil, že úřad předpokládá, že žalobu vládě předloží v první polovině ledna. O jaké důkazy se bude česká stížnost opírat, ale neuvedl. "Žaloba bude postavena na argumentaci, kterou Česká republika zastávala v průběhu auditu. Konkrétnější argumentaci nebudeme v této fázi sdělovat," dodal.

Brusel v září 2017 prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. V roce 2015 totiž začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností. Cílem tak bylo zabránit tomu, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují. České úřady se však dostaly s EK do sporu o výklad tohoto institutu. Auditoři tehdy došli k závěru, že kontroly příjemců jsou nedostatečné, EK později vyměřila pokutu 7,5 miliardy korun. Původní pokutu za chybné čerpání evropských peněz v letech 2015 až 2017 se tak podařilo snížit o více než šest miliard korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:16
No konečně. Tohle je odpověď na Burešovy tunely a gigantické rozkrádání evropských dotací, které se podařilo před veřejností totálně ututlat.

Tak kdo to má platit, když to nakradl on???

Řešení: okamžitě převést svěřenecký fond Agrofertu na stát (stejně bába tvrdí, že není jeho) a udělat restituce nakradeného majetku stejně, jak po plyšákovi. Odškodnit lidi jím okradené, zaplatit EU pokuty, odškodnit "zakleknuté" firmy i zničené zajišťovacími příkazy a kdyby ještě něco zbylo, pomoci tím splatit jeho státní dluh.

To bychom se teprve mohli počítat mezi státy, kde existuje vymahatelnost práva.
A aby Bureš nepřišel zkrátka, soud mu určitě vyměří pár desítek let krimnálu, takže by mu byly ty kačáky stejně k ničemu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 09:18
Ta žaloba je dobrej nápad, třeba odvolací soud potvrdí původní pokutu 7 miliard.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist