Itálie: Komise žádá nápravu v 11 případech porušení zákonů
Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas k tomuto rozhodnutí dodal: "Navzdory varováním Itálie dosud neplní požadavky environmentálního práva EU, případně nespolupracuje při našich žádostech o informace. Italské úřady by měly podniknout nezbytné kroky."
Komise rozhodla poslat italské vládě poslední psané varování kvůli způsobu, jakým Itálie přijala směrnici o posuzování vlivů projektů na životní prostředí (EIA) s ohledem na projekty známé jako "stavba v národním či veřejném zájmu". Italské právo obsahuje opatření pro alternativní posouzení proces EIA pro tento typ projektů. Podle názoru Komise tento zákon nejde tak daleko, aby zajistil, že bude provedena následná EIA, pokud byl projekt pozměněn oproti původnímu.
Směrnice EIA požaduje po úřadech, aby prověřily dopady hlavních infrastrukturních projektů na životní prostředí a konzultovaly tyto záměry s veřejností. Směrnice také předepisuje, že při jakékoli změně projektu, která by významně měnila celkové dopady, je nutná aktualizace studie EIA.
Komise dále poslala Itálii 10 psaných varování za překročení článku 10 Smlouvy, jež požaduje po členských zemích, aby spolupracovaly s Komisí a umožnily jí plnit své úkoly. Komise poslala žádosti o informace v květnu 2005, následované připomínkami v červenci, ale Itálie nereagovala.
První případ se týkal rozšíření vojenské základny na ostrově La Maddalena (Sardinie), které má obsahovat 100 metrů dlouhou a deset metrů širokou plovoucí stavbu. Ta by měla významný vliv na Arcipelago della Maddalena, chráněné území, které Itálie navrhla zahrnout do soustavy Natura 2000.
Další dva případy se týkají spalování odpadu. Jeden zahrnuje plány na hlavní spalovnu odpadů (s kapacitou 240 000 t/rok) ve městě Ischias Podetti, jejíž dopad na blízká chráněná území evropského významu nebyl vůbec posouzen. Druhý se týká spalovny tuhého paliva v Corteoloně s kapacitou 60 000 t/rok, která byla postavena v rozporu se směrnicí o EIA.
Dva případy se týkají projektů infrastruktury pro lyžaře, které se dotýkají chráněných a evropsky významných území v italských Dolomitech. Ve 3 případech pak jde o projekty vodních elektráren. Většinou mají dopad na území chráněná pro divoké ptactvo, případně nejsou v souladu se směrnicí o stanovištích.
Oblast Campania podle Komise selhala při nakládání s odpadem - nestanovila vratný a sběrný systém v souladu s požadavky směrnice EU o obalovém odpadu.
Poslední případ se týká národních opatření pro koexistenci geneticky modifikovaných a konvenčních plodin. Komise žádala Itálii o informace o opatřeních, která mají zajistit, že italské právo je v souladu se směrnicí EU o opatrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů.
Tím, že Itálie nezodpověděla žádosti Komise o informace, nedostává svým závazkům, vyplývajícím z přístupové smlouvy. Proto byla Komise nucena zahájit právní kroky vůči Itálii, ať už ve formě tzv. varovných dopisů či odůvodněných rozhodnutí. Pokud by se ani poté nic nedělo, může Komise dát podněty k Evropskému soudnímu dvoru a ten rozhodne o případných pokutách pro Itálii za porušení komunitního práva.
reklama