https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italska-vlada-nechce-aby-velke-vyletni-lode-kotvily-v-benatkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách

2.4.2021 15:29 | BENÁTKY (ČTK)
Problémem se italská vláda nezabývá poprvé. Již v roce 2013 tehdejší kabinet vydal omezení, které se týkalo lodí s výtlakem 96 000 tun a více.
Problémem se italská vláda nezabývá poprvé. Již v roce 2013 tehdejší kabinet vydal omezení, které se týkalo lodí s výtlakem 96 000 tun a více.
Licence | Volné dílo (public domain)
Italská vláda schválila ve středu výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu. V březnu se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy, připomněla stanice BBC. Proti turistickým lodím již mnoho let protestují místní obyvatelé.
 

Podle březnové dohody ministrů kultury, dopravy, cestovního ruchu a průmyslu by velké výletní lodě měly kotvit nedaleko Benátek, v průmyslovém přístavu Porto Marghera. Tím by se tyto kolosy s výtlakem několika desítek tisíc tun měly vyhnout benátskému kanálu Giudecca a centru města. Toto opatření bude platit, jakmile bude provoz tohoto druhu plavidel, omezený kvůli koronaviru, obnoven.

Vládní výnos počítá s tím, že v budoucnu nebudou tyto lodě vůbec vpuštěny do Benátské laguny. Dokument ukládá přístavním úřadům vyhlásit soutěž, jež má vyhledat nejlepší řešení pro přistání turistických lodí mimo tuto oblast. "Jedná se o první krok k definitivnímu a strukturálnímu řešení průjezdu velkých lodí," uvedl ministr dopravy Enrico Giovannini. Ministr kultury Dario Franceschini uvedl, že řešení situace s velkými výletními loděmi žádá i UNESCO. Není však zcela jasné, kdy bude toto opatření realizováno

Problémem se italská vláda nezabývá poprvé. Již v roce 2013 tehdejší kabinet vydal omezení, které se týkalo lodí s výtlakem 96 000 tun a více. Regulace se snažily zavést i námořní úřady. Opatření ale zrušily správní soudy. Ty poukazovaly na to, že zákazy není možné zavést, pokud nejsou připraveny alternativy pro kotvení těchto plavidel.

Plutí kolem centra Benátek lodí, které svou hmotností převyšují historické paláce, kritizují místní obyvatelé. Poukazují na to, že vlny, které způsobují přesuny plavidel, mají velice negativní dopad na základy historických domů. Místní obyvatelé také kritizují jednorázový cestovní ruch a přehlcení města, které lodě s tisíci turistů na palubě údajně způsobují. Na problém poukázala i nehoda z roku 2019, kdy jedna z výletních lodí při manévru narazila na nábřeží San Basilio. Tehdy bylo zraněno pět lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

2.4.2021 16:30
Článek čtěte pozorně.Tohle nás čeká po zprovoznění vodní cesty Dunaj-Odra-Labe.Olomoucem,Kojetínem a Litovelským Pomoravím budou proplouvát velké výletní lodě a plašit bobry,vydry,kormorány,volavky.Přirodu a exotické obyvatelstvo žíjící podel toku si budou prohlížet a fotit turiste z Madagaskaru,Horní Volty,Nepálu,Haiti a dalších zemí.Domorodé obyvatelstvo Olomouce a okolí si muže na tom přivydělat a turistum prodavat tvaružky
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2021 16:55 Reaguje na karel krasensky
Velké ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2021 16:58 Reaguje na smějící se bestie
Podobné vodní cesty fungují po celé Evropě i jinde ve světě, bez problémů k přírodě. Kormoráni, volavky jsou zde přemnožené.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 17:17 Reaguje na smějící se bestie
Možná připluje i Aurora
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.4.2021 19:58 Reaguje na karel krasensky
Ta už připlula a nepotřebuje ani DOL. Stačí ji JED.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.4.2021 19:43 Reaguje na karel krasensky
Nejen tvarůžky, ale i dárkové předměty z recyklovaného odpadu, to je dnes hit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.4.2021 19:57 Reaguje na karel krasensky
Jenom, aby se nám tam nezahryzl stejný kolos, jak v Suezu. To by mezi Vrahůvkama a Holomócem udělalo nejvyšší horu Mařaticků...
Odpovědět
VK

Václav Kain

2.4.2021 22:08
Pro záchranu Evropy je potřeba hnát svinským krokem čínské turisty.Toje takový dobytek,že snad větší ve světě není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2021 08:16 Reaguje na Václav Kain
Horší jsou zelení mužíčci se samopaly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist