https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italske-urady-podle-soudu-zatim-nesmi-utratit-medveda-ktery-zranil-muze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italské úřady podle soudu zatím nesmí utratit medvěda, který zranil muže

23.4.2023 00:57 | ŘÍM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Italské úřady zatím nesmí utratit 18letého medvědího samce, který v autonomní provincii Tridentsko na severu země na začátku března zranil turistu. Rozhodl o tom regionální správní soud, který ale zároveň povolil odchyt zvířete, napsala agentura ANSA.
 

Správní soud pozastavil platnost příkazu k utracení medvěda s kódovým označením Mj5, uvedl předseda z italské Ligy proti vivisekci Gian Marco Prampolini.

"Je více než kdy jindy nutné ukončit zabíjecí šílenství, které sleduje Fugattiho junta," dodal Prampolini v narážce na nedávné příkazy vydané provinční vládou vedenou Mauriziem Fugattim. Ty měly umožnit odstřel medvědího samce a také sedmnáctileté medvědice Jj4, která v horách zabila začátkem měsíce mladého běžce.

Místní správní soud pozastavil 14. dubna platnost příkazu k utracení medvědí samice Jj4. Medvědice je nyní v zařízení poblíž Tridentu (Trento), kde zůstane přinejmenším do 12. května, kdy padne konečné rozhodnutí.

Útoky a následné příkazy k utracení medvědů rozdělily italskou veřejnost. Ministr životního prostředí Gilberto Pichetto v pátek vyjádřil naději, že Jj4 bude moci být místo utracení převezena na bezpečné místo pro ní i pro lidi. Již dříve uvedl, že odstřelení medvědů nemůže být aktem pomsty, ale že konečné rozhodnutí je na Fugattim. Předtím ale tvrdil, že zvíře by mělo být utraceno

Medvědi se vrátili v Tridentsku do volné přírody na konci 90. let minulého století v rámci programu financovaného z evropských fondů. Do hor byla vypuštěna desítka medvědů ze Slovinska, nyní jich tam žije asi 120. Agentura APA uvedla, že Pichetto uvažuje o tom, že Slovinsko požádá, aby některé severoitalské medvědy přijalo zpět na své území.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.4.2023 08:41
Slovinsku se ten nákup vyplatí. Oni mají dobrý systém hospodaření s přírodním bohatstvím a dlouhý seznam zájemců zaručuje, že nedovolí úplné vyhubení, kterým tdubičky tak často straší. Všeho s mírou platí i u šelem, snaha "fandit" problémovým kusům vyznívá nakonec kontraproduktivně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2023 08:58 Reaguje na Karel Zvářal
Slovinsku se nákup medvědů vyplatí:-) Jedna porce pečeného medvěda na jalovci stála ve Slovinsku 24 E, dali jsme si ho s manželem napůl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.4.2023 09:07 Reaguje na Jarka O.
Tipnul bych si, že pořád lepší než hmyz, šneci, žáby či plody moře.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2023 10:06 Reaguje na Karel Zvářal
Ty plody moře bych nezavrhoval, ale hmyz a šneky klidně oželím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2023 11:58 Reaguje na Karel Zvářal
Chutnalo nám, ale neumím to k ničemu přirovnat. Maso asi dlouho pečené, tmavé, s několika druhy knedlíků, šlehačkou, dřínovou marmeládou a míchaným salátem. Kdysi jsem jedla soba a chutnal úplně jinak. Šneky ráda přenechám Francouzům, hmyz přenechme k jídlu švábovi :-I
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.4.2023 16:59 Reaguje na Jarka O.
Krásně české řešení - co uznáme hodno sežrání, sežerem, a zbytek vyhubíme :)
Tak snad budeš mít s manžílkem všechny ty české žrádelní nemoci :*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2023 17:50 Reaguje na Anyr
A co jíš ty? Vzduch a vodu?
Pokud cokoli jiného, je to příroda, čím se živíš. I rostliny cítí bolest I bakterie cítí, když je lidské tělo hubí. O tom co cítí viry v desinfekci zatím není známo.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2023 19:47 Reaguje na Anyr
Kecáte z hladu, vegošská sušinko. Ze závisti bývají nejhorší nemoci, tak záviďte ještě víc. A ušijte si woodoo panenku na normální lidi, vrahu kytek.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.4.2023 11:41 Reaguje na Karel Zvářal
Na rozloze 20 000 km2, které zaujímá Slovinska (což je mimochodem méně než polovina SVK), žije přes 1000 medvědů hnědých. Konkrétně 1096, což je odhad z jara 2022. Ano, Slovinsko je v tomto příkladné a já mu gratuluji. Takovou hustotu nemá ani Rumunsko.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2023 17:51 Reaguje na Slovan
👍Ale podle mých znalostí pečlivě selektují.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2023 21:02 Reaguje na Slovan
Dost slabá manipulace. Naučte se počítat. Slovinsko má asi 11000km2 lesů, Slovensko asi 200000km2. V Slovinsku žije podle Vás 1096 medvědů, na Slovensku podle Lesů Slovenské republiky asi 2700 - 2750 medvědů. Ať počítám jak počítám, Slovensko má na jednotku plochy lesa větší hustotu medvědí populace. Nebo chcete hustotu medvědí populace rozpočítávat i na města, vesnice, cesty, průmysl, pole a vodní plochy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2023 09:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Slovinci se nenechali zblbnout mediální masáží a zůstali u svého konceptu odborného managementu. Kusy za horizontem nenechávají mouchám, ale poslouží jako "archivní exponáty". Vlci se najedí a populace prosperuje. To je ukázka, kdy myšlenka vítězí nad hmotou.

Slovensko dávám za příklad největší koncentrace šelem na světě. Nejsou to jen medvědi, ale silná je i vlčí a rysí populace, mačka divá jako bonus. A jsem si jist, že si tou absolutní ochranou spíše fanatici uškodili, neb jak se říká: komu není rady, tomu není pomoci. Ale aspoň veřejnost pochopí, jaký je rozdíl mezi řízenou a nezřízenou ochranou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2023 09:15 Reaguje na Karel Zvářal
Napadá mě jedna otázka. Pokud je na Slovensku tak silná populace medvědů, zhruba polovina těch medvědů jsou samice. Každá dospělá samice má jednou za dva roky dvě mláďata. Takže loni se na Slovensku narodilo asi 650 - 700 medvíďat. Jaký je jejich osud? Ten region nemá šanci takový počet uživit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2023 09:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V přehuštěné populaci je vysoká mortalita mláďat vlivem autoregulece=infanticidy od přebytečných samců. Právě slovinský model tomuto předchází, nadpočené kusy odloví a reprodukce běží více méně bez problémů, tj bez větších ztrát. V přehuštěné popuaci je i nouze o potravní zdroje, takže medvědi tolik nepřirůstají, dá se říci, že degenerují. Proto jsem všemi deseti za odborný management, kdy stavy jsou nižší, než činí kapacita prostředí, ale medvědi prosperují, dobře přirůstají, nenaráží na sebe každou chvíli, takže nejsou ani vynervovaní a mají dost klidových zón bez výskytu lidí. Právě útoky z posledních let jsou v důsledku chybného managementu ("příroda si poradí sama"), takže asi ještě chvíli potrvá, než se "odborníkům" rozsvítí...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2023 13:04 Reaguje na Karel Zvářal
Nahrál jste mi na smeč.
Takže když každoročně na Slovensku nadržení medvědí samci zabijí stovky medvědích mláďat, je to v naprostém pořádku, protože takhle funguje ochrana přírody. Když jsem v diskusi u jiného článku neprojevil dostatečné pohoršení nad jedním upytlačeným medvědem, podle jednoho ekomagora jsem vyvrhel, kterého by bylo nejlepší exemplárně veřejně ukřižovat.
Ještě jednou děkuji za nahrávku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2023 17:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Není zač, Liberec to vzdal už po prvním setu. Asi to koupil mezi světla.-)
Odpovědět
Sl

Slovan

24.4.2023 17:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A on medvěd žije pouze v lesích? Ne, žije v krajině jako takové, takže tohle je dost slabá manipulace spíše z vaší strany.
Jakpak to LSR zjistili? Pomocí pozorování napočítali jednoho medvěda klidně několikrát a pak se slávou přišli s tím, že medvědů na Slovensku jsou skoro 3000? Ony jsou samozřejmě i jiné výzkumy, které zároveň aplikují analýzu DNA - nutno podotknou, že přesnější metodu nemáme. No a ty tvrdí "trošku" něco jiného. Dle těchto výzkumů se pohybuje medvědí populace na cca. stejné úrovni, tedy plus mínus 1300 kusů. Pokud by se medvědí populace rozrostla tak, jak tvrdí LSR, byl by vidět také mnohem větší pohyb kousek za hranicemi a to včetně Beskyd. A to se jaksi neděje.
Jakožto správný ekomagor, jak jste mě krásně nazval (a já to zrovna od vás považuji za pochvalu), jsem pro, aby se z populace odstraňovala nebezpečná zvířata, protože tito jedinci mohou ohrozit celou populaci. Při dobře zpracovaném managmentu se ani nebudu hroutit z toho, když bude probíhat odstřel neohrožujícího počtu zvířat u silné populace s primární preferencí těch, která jsou problémová. To je praktikováno ve Slovinsku, budiž. Co ale rázně odmítán je obhajoba pytláctví jako jakéhosi řešení nebo příliš silný lovecký tlak (velké kvoty), který by měl za cíl radikální snížení populace a tím ji ohrozil.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2023 18:39 Reaguje na Slovan
Tohle je pro mě určitě více pravdivé než analýza nějakých "vědců", kteří sesbírali medvědí bobky na omezeném území a pak to přepočítali na celé Slovensko:
https://www.aktuality.sk/clanok/901956/lesy-sr-pocetnost-populacie-medveda-stupla-za-poslednych-20-rokov-trojnasobne/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2023 19:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zmena ich správania je spôsobená... 1.) pestovaním atraktívnych poľnohospodárskych plodín (nikoliv jako poslední!).

Ta "změna chování" je především odrazem změny/nárustu početnosti, tedy SNÍŽENÍM ÚZIVNOSTI přirozených biotopů, a tím pádem větší orientaci na ovoce, obilí, kukuřici apod.

Tam mají o několik řádů vyšší zdroj, než v kontejnerech či na vnadištích - na což to svádějí ochranáři. Prostě vyšší stavy znamená více problémů, a to nejen v kontaktech s lidmi, ale civilizací celkově (návštěvy polí, doprava), i více kontaktů/úhynů mezi medvědy. Prostě snížit počty na 600-800 (léty prověřeno) a rapidně ubude problémů.
Odpovědět
Sl

Slovan

24.4.2023 19:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Věřte si klidně tomu, že země je placatá. Mě je to tak nějak fuk. Fakt nepotřebuji přesvědčovat ekolistové bojovníky že mám pravdu. Na to mám příliš jiných starostí. Když se budu chtít něco dozvědět, otevřu si knihu, pustím podcast/rozhovor nebo přečtu dobře udělanou vědeckou práci. Vše od lidí, kteří daným oborům aspoň rozumí a kteří mají reálně přehled. Rozhodně si na to neotevřu ekolistovou diskuzi často plnou polopravd až jasných lží - výjimky se najdou, třeba Ondřej Dočkal.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2023 21:55 Reaguje na Slovan
To, že je na Slovesnku hodně přemedvědíno, tvrdí i slovenský přední zoolog Tibor Pataky. Podle Vás je to ale nedůvěryhodný zdroj, Vy radši budete věřit nějaké pofiderní práci založené na testech DNA a nějakém podivném zprůměrování.
A ještě jedna otázka - pokud jediný nezpochybnitelný zdroj informací jsou testy DNA, proč se každou zimu pořádají vlčí hlídky. Stačilo by posbírat bobky a zanalyzovat.
Odpovědět
Sl

Slovan

25.4.2023 10:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pan Pataky je "poľovník", takže má k této komunitě i jejím názorům zřejmě dost blízko. Bylo by asi až revoluční, kdyby zastával jiné názory.
Váš výzkum, kterému tak nakrásno věříte, byl veden "Národným lesníckym centrom" - který přímo spadá pod tamní MZe. Dokonale důvěryhodné...
Když vlčí hlídky seberou nějaký bobek, tak se to samozřejmě posílá na genetické rozbory do Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2023 13:29 Reaguje na Slovan
Pan Pataky je v prvé řadě největší slovenský odborník na místní šelmy, který učí i na vysoké škole. Rozhodně je jeho názor relevantnější než pseudostudie nějakých "vědců", kteří na omezené ploše posbírali medvědí bobky, nechali udělat jejich analýzu a pak to nejakým záhadným způsobem zprůměrovali na území celého státu.
Odpovědět
Sl

Slovan

25.4.2023 14:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, učí a je to i bezesporu chytrý a vzdělaný muž, který toho o medvědech ví mnohé. Netvrdím opak. Já nemám potřebu takové lidi urážet a nazývat je "vědci". Vy evidentně ani netušíte, jak takový výzkum probíhá a že to probíhá úplně jinak, než si myslíte. A tak si aspoň zaurážíte, protože... protože prostě takový jste.
Jestli je Pataky tím největším odborníkem bych si fakt netroufnul tvrdit. Není ani zdaleka jediným odborníkem na šelmy na Slovensku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2023 15:00 Reaguje na Slovan
Takže zcela ignorujete způsob počítání, kdyx to území je rozděleno na honitby, každou z nich spravuje nějaký profesionální myslivec, který má celkem přesný přehled o stavu zvěře ve svěřené honitbě. Pro Vás jsou rozhodující akorát ty bobky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.4.2023 15:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dovedete si představit uhlíkovou stopu takového výzkumu? To nemůže dělat každý Dežo na koleně, na to musí být speciálně vybavená laboratoř. Vzorky se sváží z různých (i větších) vzdáleností, pokud možno co nejčerstvější, aby materiál byl průkazný. Kolik kilometrů bylo nutné nachodit cestou necestou, aby se dospělo aspoň k nějakému výsledku?

Jak se říká - proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Za mě si takovou "vědeckou metodu" můžou strčit za klobouk. Při celoplošném pokrytí území kvalifikovaným personálem by měli jasno mnohem dříve, přesněji a hlavně levněji. Při pochybnostech z vybraných uzemí použít FT, případně metodu DNA z trusu. Ale základ by měl pocházet z klasického sčítání! Jenže to by nepůsobilo tak vědecky, že ano...
Odpovědět
Sl

Slovan

25.4.2023 18:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Místní křen nepřestává křenit :-) Je vtipné sledovat, jak si žádá pozornost a ono to furt ne a ne přijít. Toto bude můj poslední příspěvek, tak se mu zkuste taky trošku pověnovat.

Nic jako profesionální myslivec opravdu neexistuje. Jejich odhady jsou minimálně v tomto případě dost nadhodnocené. 2500 nebo dokonce 5000 je blbost, což uznává sám Pataky: “Já sám odhaduji, že medvědů je ve skutečnosti kvůli pytláctví odhadem 1 500 až 1 800, někteří myslivci ale odhadují 2 500, nebo dokonce 3 000, s čímž se já neztotožňuji.”
Souhlasím s jeho názorem, že populace na Slovensku by se měla pohybovat mezi 1200-1500: “Umím si představit, že když by to celkové číslo bylo rovnoměrněji rozdělené po celém Slovensku, možná že by ten optimální stav byl kolem těch 1 200 až 1 500.”
Takový počet by měl být akceptovatelný jak pro ochranáře a myslivce, tak pro samotnou veřejnost. Pod 1000 ale rozhodně ne. Podmínku pro opětovné povolení legálního lovu bych však viděl v zákazu používání mysliveckých vnadišť, která sice jsou primárně určena na prasata, ale medvědy to láká snad ještě víc a tím je to láká i blíž k lidem.
Případné kvóty by měli vzniknout za souhlasu zoologů, aby nedošlo k příliš velkému loveckému tlaku. Pataka není na Slovensku jediným, byť uznávám jeho kvality. Zmiňuji ho zejména proto, aby všem bylo jasné, že se o žádného radikála, jak byste si asi přál, nejedná.
Jak říkám, pokud je populace zdravá, pak se kvůli lovu hroutit nebudu - proč taky. Zdravá ta populace však bezpodmínečně musí zůstat, stejně jako ve Slovinsku nebo sousedním Chorvatsku. Pokud tam zvládnou přes 1000 medvědů, zvládnou to jednoznačně i na Slovensku.
Jo a ty bobky… když on i Pataka tvrdí, že tohle jsou reálně jediné přesné studie… tedy ty, které se dělají na základě DNA z trusu a srsti. Takže tak.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2023 10:05
Pokud zvíře jednou zaútočilo na člověka, je šance, že ten útok bude opakovat. Převoz zvířete nic neřeší. Buď může v nové lokalitě zaútočit znova, nebo (medvědi jsou dost velcí tuláci) doputuje po čase na svoje původní působiště.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist