Jablonec sníží energetickou náročnost 15 nejztrátovějších objektů
"My jsme už v roce 2011 zavedli na úřadu tzv. energetický management. Začali jsme poměrně přísně monitorovat spotřeby energií v jednotlivých našich objektech, abychom mohli vyhodnotit, který objekt je na tom nejhůře a mohli nasadit nějaká opatření," řekl náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Město se každoročně snaží investovat do zateplení objektů, zejména škol a mateřinek. "Zároveň ale v objektech, které už jsou třeba zatepleny, potřebujeme nějakým způsobem zefektivnit zdroje, které tam vyrábějí teplo," dodal.
Do snížení nákladů v plaveckém bazénu už město v minulosti investovalo. V roce 2002 prodělal objekt modernizaci, o sedm let později radnice investovala do tepelných čerpadel, která předehřívají vodu. Hlavním zdrojem byla ale pára z centrálního zásobování, od října je bazén stejně jako sousední městská hala napojen na novou plynovou kotelnu, která vyrostla nedaleko, potřebuje ale moderní systém regulace. Na centrální systém zásobování teplem jsou napojeny i další čtyři z řešených objektů. "Sedm jich má vlastní plynové kotelny a tři jsou vytápěné elektřinou," doplnil energetický specialista společnosti ENESA Jakub Slavíček.
Staré plynové kotle nahradí moderní efektivnější zdroje, modernizace čeká i systémy vytápění a regulace. "V mateřských školách Arbesova a Kokonín nahradí elektrické vytápění plynové, které je 2,5 až třikrát levnější," řekl Slavíček. Elektrické vytápění má také mateřinka v Pasekách, tam ale nemá plynová přípojka dostatečnou kapacitu, vytápění bude proto kombinací plynového a elektrického. Všechny objekty budou podle Slavíčka napojeny na centrální dispečink, takže je bude možné sledovat a případně i regulovat z jednoho místa. Většina objektů by měla být tímto způsobem modernizována příští rok o prázdninách.
reklama