https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-komunikuje-havet-na-morskem-dne-synchronizovane-rachoti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak komunikuje havěť na mořském dně? Synchronizovaně rachotí

17.9.2011 05:24 | CATALINA/HODONÍN (Ecomonitor)
Korýši se podle vědců domlouvají zvuky na frekvencích, které nejsou lidským sluchem zachytitelné.
Korýši se podle vědců domlouvají zvuky na frekvencích, které nejsou lidským sluchem zachytitelné.
Foto | hankplank / Flickr
Zvířecí komunikace je stále opředena tajemstvím, a tak není divu, že tato končina vědeckého bádání přitahuje mnoho pozornosti výzkumníků. Živočichové se dorozumívají řadou způsobů, ať už řečí těla či hlasitým voláním, fantazii se meze takřka nekladou. Velká část akustické komunikace probíhá často na frekvencích, které nejsou lidským sluchem zachytitelné, tím spíš, když se jedná o prostředí se specifickými podmínkami šíření zvukových vln, jako je voda. O tom, jakým způsobem se spolu domlouvají garnáti, je i článek uveřejněný na serveru TerraDaily, který popisuje výsledky práce mořských biologů při pobřeží Catalina v Kalifornii.
 

Univerzita v Miami se zaměřila na komunikaci korýšů z řádu ústonohých krevetek, známých pod vědeckým jménem Hemisquilla californiensis. Tito na dně žijící, bentičtí korýši dorůstají přibližně deseti centimetrů a upozornili na sebe již dříve podivným virblováním končetinami, kterým vířili sediment. Erica Staatermanová, členka vědeckého týmu, říká: „Studií o tom, jakými zvuky se dorozumívají živočichové žijící při mořském dně, není mnoho.“ Její tým se proto rozhodl zaměřit pozornost na na mořském dně žijící korýše, kteří si na mořském dně vyhrabávají úkryt. „Domnívali jsme se, že tito tvorové produkují nějaký druh hluku, pomocí kterého se dorozumívají.“

S pomocí kombinace obrazových a zvukových záznamových zařízení, hydrofonů a autonomních nahrávacích jednotek zjistila Staatermanová a její kolegové, že každý garnát disponuje osobitým „hlasovým“ projevem. Samci například dokážou v trojicích rytmicky rachotit, aby přilákali samice nebo aby ubránili své teritorium před jinými samci. „Tyto zvuky se liší od těch, které vydávají garnáti v umělých nádržích. Možnost poslouchat garnáty ve volném prostředí byla unikátní,“ dodává Staatermanová. „Pozoruhodné je, že když skupina samců synchronizovaně dunivě rachotí, zní to jako sbor. Podobně, jako když slyšíte sbor žáb nebo hejno ptáků.“

Článek byl uveřejněn 13. 9. 2011 na serveru TerraDaily pod názvem Critters on Ocean Floor Communicating in Synchronized Rumbles.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist