https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-primet-deti-aby-jedly-vic-ovoce-a-zeleniny-studie-radi-podplatte-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak přimět děti, aby jedly víc ovoce a zeleniny? Studie radí: podplaťte je

23.12.2013 02:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zaplaťte mi a já to jablko sním!
Zaplaťte mi a já to jablko sním!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Školákům ve Spojených státech amerických se díky nové legislativě denně dostane ovoce a zelenina v hodnotě 5,4 milion dolarů. Z průzkumu ale vyplynulo, že školáci o zdravou stravu nemají zájem. Každý den vyhodí ovoce a zeleninu za 3,8 milionů dolarů. Vědci přišli na způsob, jak školáky přesvědčit, aby ovoce jedli. Prostě je uplatili.
 

Některé školy v USA zavedly pravidlo, že školáci ve školní jídelně vyfasují ovoce či zeleninu bez ohledu na to, jestli jej chtějí nebo ne. Vědci z Brigham Young Univerzity na takových třech školách zkoumali chování dětí a osud vyfasovaného ovoce. Výsledek asi nikoho nepřekvapí: 70 procent ovoce či zeleniny skončilo v koši.

„Jen velmi málo školáků po zavedení povinného ovoce je začalo skutečně jíst,“ říká Joe Price z Brigham Young University. Podle něho jsou ale i způsoby, jak školáky přimět ke zdravější stravě. „Možná to zní divně, ale přímé platby studentům za to, že ovoce či zeleninu snědí, je v konečném důsledku hospodárné a nesou své ovoce.“

Joe Price spolu s Davidem Justem z Cornell University pak provedli malý experiment. Školákům za to, že snědí přidělené ovoce či zeleninu, dali malou finanční odměnu. Dvoutýdenní pokus v patnácti různých školách ukázal, že některým školákům stačí nikl, jiní chtějí čtvrt dolaru a někteří si snědení ovoce či zeleniny cení ještě výš.

„Každopádně se ukázalo, že malý úplatek vedl ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny o 80 procent, zároveň o 33 procent pokleslo množství vyhozených potravin,“ říká Price.

„Někteří rodiče mají o takových finančních odměnách své pochybnosti,“ říká dále Price. „I my cítíme, že takové přímé uplácení je sporný prostředek. Ale výsledek může být opravdu přesvědčivý, zejména pokud jde o to u dětí změnit jejich vztah k zelenině a naučit je ji jíst.“

Používání odměny ve výchově dětí je zpochybňováno celou řadou odborníků na výchovu. Argumentuje se tím, že je-li dítě za nějaké chování odměňováno, mizí jeho vnitřní motivace. Panují i obavy z tzv. bumerangového efektu, kdy po vysazení odměn dojde k tomu, že dítě jí méně ovoce než před zahájením odměn.

Price proto zkoumal chování dětí už před zavedením odměn a také po skončení experimentu. Jakmile týdenní odměňování za pojídání ovoce přestalo, vrátili se školáci zpět k původní úrovni konzumace ovoce a zeleniny. Žádné trvalé zlepšení se nekonalo, nedošlo ale ani k žádnému zhoršení oproti původnímu stavu.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist