https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-wwf-pomaha-svetove-ochrane-prirody-zaklada-narodni-parky-i-tam-kde-je-mistni-nechteji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak WWF pomáhá světové ochraně přírody? Zakládá národní parky i tam, kde je místní nechtějí

15.3.2019 01:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na snímku samice slona pralesního s mláďaty v Moandji Bai, Národní park Odzala.
Na snímku samice slona pralesního s mláďaty v Moandji Bai, Národní park Odzala.
Foto | cpo57 / Flickr
Založit nový národní park je náročný a zdlouhavý proces. Potřebujete souhlas místní vlády, obyvatel, jejichž vlastnická práva by mohla být dotčena, silné financování. To vše organizace Světového fondu na ochranu přírody (WWF) umí zařídit a je v tom vážně dobrá. Jenže jak dokládá vyšetřování reportérů z žurnálu BuzzFeed, někdy je klíčem k úspěchu této prestižní organizace i snaha neříkat celou pravdu a souhlas místních si prostě vymyslet.
 

Sen o založení národního parku Messok Dja v Republice Kongo (Kongo-Brazzaville) není malý. WWF o něm přemítá minimálně od roku 2004 a považuje ho za nedílnou součást své velké vize, přezdívané Tridom. V praxi jde o založení a propojení tří velkých konžských národních parků (Dja, Odzala a Minkébé) a dalších jedenácti velkoplošných přírodních rezervací, které by dohromady překryly 178 000 kilometrů čtverečních pralesů v povodí řeky Kongo. Jde zhruba 10 % rozlohy celého státu. Navíc by se rozšířenými a založenými národními parky navázaly pralesní oblasti Konga na zalesněné oblasti Kamerunu a Gabonu. Je to skutečně ambiciózní plán, s nesporným pozitivním dopadem na ochranu fauny a flóry v oblasti.

Park, kde kromě slonů žijí i lidé

Má to malý háček: v oblasti Messok Dja, ústředním bodu této budoucí sítě chráněných území, totiž národní park ještě založen a vyhlášen nebyl. Což je, minimálně z pohledu WWF, trochu škoda. Už totiž dokázala sehnat příslib 1 milionu eur od Evropské unie na jeho založení a také kladné vyjádření místní vlády. Na čem to vázne? EU i konžská vláda si totiž stanovila jednu jedinou podmínku: souhlas místních obyvatel, jejichž vlastnická a rodová práva by byla založením národního parku dotčena. Celkem jde asi o 8000 domorodých obyvatel z padesátky komunit a 17 pralesních vesnic. A tak do pralesů Messok Dja WWF v roce 2016 posílá svého nezávislého konzultanta. Jmenuje se Sam Nziengui-Kassa a v regionu stráví celé měsíce.

Jestli pak jejich rodiče souhlasí se založením národního parku?
Jestli pak jejich rodiče souhlasí se založením národního parku?
Foto | Pieter Henket / Wikimedia Commons

Výsledkem jeho působení je obsáhlý report. Referuje v něm o nadšení některých obyvatel, kteří v připravovaném parku vidí lepší budoucnost. Třeba vyšší zaměstnanost mladých, ekonomické pobídky plynoucí z turismu. Nadšení ale nejsou všichni, řada oslovených je v jasné opozici celého záměru. Bojí se, že budou zbaveni práv ke vstupu na svou rodovou půdu, bude jim zakázán tradiční způsob obživy a lovu, přijdou o svůj celý majetek. A také se bojí represí od nejrůznějších ekostrážců. Výsledný dojem je tedy spíše rozpačitý. WWF proto předloží orgánům Evropské unie trochu jinou zprávu. Takovou, která sice reportu od konzultanta Nziengui-Kassa odpovídá, ale ze které všechny kritické pasáže preventivně vynechá.

Zpráva vyladěná k dokonalosti

Jak to po textové úpravě vypadá? Lidé v Messok Dja jsou z parku nadšení, bez výhrad a výjimek se k myšlence ochrany přírody hlásí, respektují a chápou celý proces. Žádné poznámky pod čarou, žádná přidružená rizika nebo obtíže, jen nejvyšší spokojenost. Založení parku v Kongu tedy nestojí nic v cestě. „To celé je dost koloniální přístup,“ komentuje situaci kolem upravené zprávy Jerome Lewis, jeden z předních odborníků na práva domorodých skupin. „Když tvrdíte, že jste získali souhlas, měla by osoba, které jste se ptali, mít možnost odmítnout. A tohle zrovna není ten případ.“ Podle Lewise byl celý projekt národního parku nejspíš hotovou věcí, ještě než se někdo začal domorodců vyptávat.

Obyvatelé v lokalitě Messok Dja se teď právem obávají budoucnosti. Území, které je jejich domovem a zdrojem obživy, se má stát národním parkem. Protože k tomu prý dali sami souhlas. Jenže jediný, kdo to tvrdí, je WWF. A činí tak na základě zprávy, kterou sama vytvořila a posléze upravila.

Reportéři z BuzzFeed ještě doplňují, že to nejspíš nebude poprvé, co WWF zajistilo založení národního parku navzdory jeho původním obyvatelům. Kontroverze se mají pojit i s kamerunským národním parkem Lobéké, který vznikl v roce 1999. Až po nemalém množství konfliktů mezi rangery a místními z kmene Baka se ukázalo, že sami domorodci si nebyli vědomi toho, že se jejich území stalo národním parkem. Nikdo to s nimi nekonzultoval, mohli jen sledovat, jak se jimi tradičně obhospodařovaná oblast mění bez jejich souhlasu na chráněné území. Tuto podezřelou praxi pak zkritizovali i zástupci Organizace spojených národů. Jejich tiskovou zprávu ale WWF ze svých stránek ve vší tichosti stáhla.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

15.3.2019 05:38
WWF se prostě chová naprosto stejně jako těžební nebo dřevorubecké firmy a výsledek jeho aktivit je pro místní obyvatele stejně zhoubný.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.3.2019 22:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Je třeba si uvědomit, že k tomu, abychom zachovali divokou africkou přírodu jsou potřeba právě chráněná a dostatečně velká území. Je možné, že WWF v tomto případě nejednala úplně korektně - ale v zájmu ochrany to chápu. Právě projekty jako TRIDOM (nebo KAZA, Kgalagadi, Great Limpopo, apod.) jsou největší nadějí pro africkou přírodu spolu s účinnou ochranou menších území nevládními organizacemi (stačí se podívat na úspěchy African Parks nebo jaký se povedl úspěch v Gorongosa NP) ale i samotnými státy.

Že se to musí konzultovati s místními je jasné. Pokud to nejsou schopni pochopit dostatečně rychle, je třeba jim to vysvětlit pomaleji, ale už za stavu, kdy je území chráněno. Není přeci důvod, aby měl člověk vždy a všude přednost. Čímž netvrdím, že by v parku neměli mít své místo i domorodí obyvatelé! Naopak, ti z toho budou profitovat zdaleka nejvíce.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist