https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jakmile-teplota-stoupne-o-pul-stupne-mravenci-uz-nepracuji-a-sedi-doma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakmile teplota stoupne o půl stupně, mravenci už „nepracují“ a sedí doma

14.12.2011 01:23 | KNOXVILLE/PÍSEK (Ecomonitor)
Mravenci žijí po celém světě kromě Antarktidy a Islandu.
Mravenci žijí po celém světě kromě Antarktidy a Islandu.
Mravenci jsou klíčový druh pro každý ekosystém – urychlují rozklad listového opadu, loví hmyz a přenášejí semena rostlin. Žijí po celém světě kromě Antarktidy a Islandu. Vědci v USA zkoumali, co se s mravenci stane, pokud se zvýší průměrná teplota Země. Místo činorodého pobíhání zůstanou v mraveništi a „nepracují“, píše Physorg.com.
 

Vědci z univerzity v Knoxville ve státě Tennessee zkoumali, co se stane, když uměle zvýší teplotu přirozeného prostředí mravenců. Pokusně zahřívali vybrané plošky lesa osídlené mravenci. Podle vědců se ukazuje, že mravenci mají nemalé problémy i s drobným zvýšením teploty.

Projekt za dva miliony dolarů si obvykle nepředstavíte jako dvanáct plastových ohrádek s mraveništi uprostřed lesa, jejichž okolí zahříváte horkým vzduchem. Jenže přesně takhle experiment, probíhající při východním pobřeží USA v rezervaci Duke Forest, vypadal. Každá oddělená kóje byla vytápěna o půl stupně Celsia vyšší teplotou než předchozí. V té poslední bylo o šest stupňů více než v přirozeném prostředí.

Nate Sanders, profesor ekologie a evoluční biologie z UTK, s překvapením sledoval dramatickou změnu v jejich chování. „Stačilo, aby se teplota zvýšila o půl stupně, a tihle pilní roznašeči semen jako by vypnuli,“ popisuje nenadálou změnu naturelu mravenčí kolonie. „Běžně tráví mravenci venku deset hodin, paběrkují, sbírají a přenášejí, loví potravu. Když jsme jim přitopili, zalezli do mraveniště a netrávili sběrem více jak hodinu denně.“

Absence přirozeného chování mravenců vědce zaskočila, protože význam jejich aktivity nejen v lesích Severní Karolíny je těžko nahraditelný.

Článek byl uveřejněn 3. 11. 2011 na serveru Physorg.com pod názvem „Climate change affects ants and biodiversity“.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist