https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonci-do-poli-instalovali-roboticke-vlky-maji-odradit-medvedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonci do polí instalovali robotické vlky, mají odradit medvědy Video

17.11.2020 18:00 | TOKIO (ČTK)
Mechaničtí vlci jsou zhruba 80 centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí, v poli jsou však postavení na vysoké konstrukci, a pro medvěda tak budí zdání důstojného soupeře.
Mechaničtí vlci jsou zhruba 80 centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí, v poli jsou však postavení na vysoké konstrukci, a pro medvěda tak budí zdání důstojného soupeře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | cbsnews.com
Město Takikawa na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó se tento rok potýká medvědy, píše list The New York Times (NYT). Tamní obyvatelé je letos zpozorovali tolikrát, že se úřady města rozhodly šelmy od lidských obydlí odradit netradičním způsobem: pomocí dvou robotických vlků, kteří jsou umístěni v polích okolo města.
 

Mechaničtí vlci jsou zhruba 80 centimetrů vysocí a 120 centimetrů dlouzí, v poli jsou však postavení na vysoké konstrukci, a pro medvěda tak budí zdání důstojného soupeře. Robot pokrytý umělou kožešinou cení zuby a oči mu svítí rudě. Při spuštění senzorů otáčí hlavou ze strany na stranu a vyluzuje strašlivé skřeky, které jsou slyšet až na kilometr daleko. Výrobce k němu dodává až 60 předtočených zvukových stop včetně štěkání psa, hlasu lovce nebo střelby. Medvědi si tak na zvuky nezvyknou.

Zdá se, že v září a říjnu instalovaní vlci medvědy opravdu odrazují, domnívají se místní úřady. Od té doby, co zaujali pozice na okraji města, obyvatelé Takikawy žádné medvědy nezpozorovali.

Medvěd hnědý byl donedávna v Takikawě spatřen jen zřídkakdy. Lidé je vídali jen jednou za několik let, letos však podle místního úředníka Hirokiho Kondy lidé medvěda zpozorovali ve městě desetkrát.

Napříč Japonskem se letos lidé s medvědy setkali nejčastěji za posledních pět let; od dubna více než 13.600krát. Útoky šelem si už vyžádaly několik mrtvých a zraněných a v několika případech musela být zvířata utracena.

Důvodů, proč se japonští medvědi při hledání potravy před uložením k zimnímu spánku vydávají častěji do měst, je hned několik, uvádí NYT. Patří mezi ně i nedostatek žaludů či zmenšující se populace vesnic, které dříve pro více urbanizované oblasti tvořily přirozenou bariéru.

Napříč Japonskem je nyní instalováno okolo 70 mechanických vlků. Opravdoví vlci nebyli v japonské divočině spatřeni už déle než století, dodává NYT.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

17.11.2020 18:11
No jo no, Japonci na to jdou chytře a když potřebují vlka dají tam robotického.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 18:17
Zajímavý způsob jak odradit velké šelmy. S využitím solární energie a v typicky japonském stylu.

V naší krajině bych ale přece jen upřednostňovala pastevecké psy. A to i přes to, že nemohou svou energii získávat „zadarmo“ ze slunce.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.11.2020 02:31
no jo, to je přínosné pro chovatele avšak proč sutor článku taky nezjistil cenu a kde se informovat ? co pak z takového na 1/2 informačního článku a ještě autoři somrují peníze na napsání dalšího a přitom jen něco opíšou z internetu co kde ve světě zachytí. kolik asi takový článek asi stojí, ho zredaktovat ? třeba dle překladatelských tarifů ?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.11.2020 11:42 Reaguje na radim buffalo tobias
Na konkurenčním portálu psali, že vlk stojí 4000 dolarů a lze si ho i pronajmout.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist