https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonska-oblast-iwate-zkousi-nasadit-do-boje-proti-medvedum-rock-n-roll
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonská oblast Iwate zkouší nasadit do boje proti medvědům rock'n'roll

2.10.2021 01:04 | TOKIO (ČTK)
Medvědi se běžně vyskytují po celém Japonsku a pravidelně vyvolají poprask, když se některý z nich zatoulá do města. Ilustrační foto
Medvědi se běžně vyskytují po celém Japonsku a pravidelně vyvolají poprask, když se některý z nich zatoulá do města. Ilustrační foto
Může rock’n’roll udržet lidi v bezpečí před útoky medvědů? Japonská oblast v to doufá, a proto nechala pár zkušených rockerů nahrát skladbu, která varuje obyvatele před hrozbou medvědích sousedů, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Medvědi se běžně vyskytují po celém Japonsku a pravidelně vyvolají poprask, když se některý z nich zatoulá do města. Výjimkou nejsou ani útoky na člověka, které mohou skončit smrtí.

Nárůst počtu medvědů, které obyvatelé zahlédli potulovat se ve venkovských oblastech na severu Japonska, přiměl prefekturu Iwate vyzkoušet inovativní řešení - rockovou protimedvědí hymnu, kterou budou hrát místní obchodní střediska i krámky kolem silnic.

"Myslíš, že medvíďata jsou roztomilá?" začíná text písně za doprovodu kvílejících kytar a tepajících bubnů. "Zapomeň na tak naivní způsob myšlení! Poblíž toho mláděte je matka medvědice a ta na tebe z ničeho nic zaútočí! Řev, řev, řev, řev, řev, řev - z ničeho nic na tebe zaútočí!" zpívá se v písni.

Song napsali a nahráli místní rockeři, kteří po více než šesti desetiletích života mají dostatek zkušeností jak s rock'n'rollem, tak s medvědy. Díky tomu se pokusili do textu písně zapracovat i praktické rady, co dělat v případě setkání s medvědem - například: "Nikdy se netoč zády a nesnaž utéct!" nebo "Předstírat mrtvého nefunguje!".

Devětašedesátiletý zpěvák Júzen Taguči novinářům řekl, že jemu samotnému tyto rady dobře posloužily, když se jednou setkal s medvědem v blízkosti pole.

"Je to hodně děsivé, když se před vámi objeví medvěd," dodal. "Chcete utéct, ale moji prarodiče mi kdysi řekli, že kdybych se někdy setkal s medvědem, nikdy se k němu nemám točit zády. Mám jen pomalu couvat a zůstat tváří k němu," řekl.

Autorem textu je jednašedesátiletý Kaoru Toudou, který si původně myslel, že z jeho písně bude blues. Ale díky Tagučimu je z ní pravý rockový nářez. "Říká se, že medvědi jsou plachá zvířata. Tak si myslím, že kdyby některý z nich ten song slyšel, tak uteče," poznamenal Toudou. "Taková je síla rock'n'rollu," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

2.10.2021 13:47
Typický sluníčkářský nápad. A co budou dělat až si medvědi na ten rock zvyknou? A mimochodem, varianta zvaná redukce počtu medvědů asi nepřipadá v úvahu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.10.2021 15:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Raději než rock tak bych nasadil Evu a Vaška
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.10.2021 15:16 Reaguje na karel krasensky
Člověče, chápete vůbec pojem zvaný týrání zvířat? Kdyby se dlouhodobě aplikovalo tohle "umění", museli by pak Japonci masově nasadit zvířecí psychiatry. Ve srovnání s tím je moje navrhovaná redukce stavu hodně humánním řešením.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.10.2021 15:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ještě mě napada Michal David a poupata,krasny osud nebo pijeme colu a mají japonciklid.Medvědi naskačou do moře a přeplavají na Kamčatku
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist