https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-kritizovalo-vyhruzne-telefonaty-z-ciny-souvisejici-s-radioaktivni-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko kritizovalo výhružné telefonáty z Číny související s radioaktivní vodou

28.8.2023 11:23 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Japonsko si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli četným telefonátům z Číny, jejichž terčem se v posledních dnech staly japonské podniky, úřady či školy v souvislosti s vypouštěním radioaktivní vody z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Japonsko minulý týden začalo vypouštět radioaktivní vodu z fukušimské elektrárny, poničené při zemětřesení a cunami v roce 2011. Voda je před vypuštěním do moře filtrována a ředěna a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) proces schválila jako bezpečný.

Největším kritikem vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy je Čína, která kvůli tomu zakázala dovoz mořských plodů z celého Japonska. Japonské podniky v okolí Fukušimy si v posledních dnech stěžovaly na stovky výhružných telefonátů, které přicházejí z čísel s čínskou předvolbou.

Například restaurační řetězec ve Fukušimě napočítal za pár dní asi 1000 hovorů. Další desítky telefonátů zaregistrovala radnice ve městě Fukušima, tamní základní a střední školy či hotely.

"Japonsko zaznamenává množství obtěžujících telefonických rozhovorů z Číny. Tato situace je velmi politováníhodná a my jsme jí znepokojeni," řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno.

Náměstek japonského ministra zahraničí Masataka Okano si kvůli tomu dnes předvolal čínského velvyslance v Japonsku Wu Ťiang-chaa. Japonská diplomacie v prohlášení uvedla, že podobné telefonáty zaznamenaly i některé japonské firmy působící v Číně, a vyzvala čínskou vládu, aby urychleně zasáhla a zajistila bezpečnost japonských občanů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist