https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-zavedlo-on-line-rezervace-pro-vystup-na-horu-fudzi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko zavedlo on-line rezervace pro výstup na horu Fudži

20.5.2024 18:57 | TOKIO (ČTK)
Téměř symetrická aktivní sopka Fudži, která měří 3776 metrů, se nachází jihozápadně od Tokia a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.
Téměř symetrická aktivní sopka Fudži, která měří 3776 metrů, se nachází jihozápadně od Tokia a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.
Japonsko dnes zavedlo on-line rezervace pro turisty, kteří chtějí vystoupit na nejvyšší japonskou horu Fudži po nejfrekventovanější stezce vedoucí na vrchol. Stezku, která bývá obvykle otevřená od 1. července do 10. září, v posledních letech zaplavily davy návštěvníků, což vyvolává zvýšené riziko nehod a obavy z ničení životního prostředí v oblasti. Japonské úřady již dříve oznámily, že denní počet návštěvníků omezí na 4000 a výstup zpoplatní.
 
Téměř symetrická aktivní sopka Fudži, která měří 3776 metrů, se nachází jihozápadně od Tokia a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Většina návštěvníků ji zdolá v krátké letní lezecké sezoně, která připadá na červenec a srpen.

Lezci, kteří se vydají na vrchol po stezce Jošida v prefektuře Jamanaši, budou muset od 1. července zaplatit poplatek 2000 jenů (292 Kč). Denní počet návštěvníků bude omezen na 4000, přičemž 3000 míst denně je nyní k dispozici v on-line rezervačním systému na oficiální webové stránce pro výstupy na horu Fudži.

Rezervaci je možné provést nejpozději den před plánovaným výstupem. Ti, kdo si výstup na Fudži zarezervují, dostanou e-mailem QR kód, který pak naskenují na pátém stanovišti stezky, kde placený úsek začíná. Zbývající místa budou k dispozici v den výstupu a poplatek bude v tomto případě vybírán přímo na svahu hory.

Úřady jsou přesvědčeny, že zmíněná opatření sníží celkový počet turistů mířících na Fudži, protože stezka Jošida je příhodná pro návštěvníky cestující z Tokia. Asi 60 procent lidí, kteří se rozhodnou zdolat horu Fudži, využívá právě tuto trasu, uvedl již dříve list The Guardian. Ostatní tři stezky, vedoucí na vrchol z prefektury Šizuoka, budou moci návštěvníci i nadále využívat zdarma.

Na hoře Fudži je deset stanovišť, kterými turisté procházejí, přičemž stanoviště číslo jedna leží nejníže. Čtveřice zmíněných stezek začíná vždy stanovištěm číslo pět, odkud výstup na vrchol trvá v průměru pět až šest hodin, ale v závislosti na podmínkách a schopnostech turistů může zabrat až deset hodin.

Podle japonského ministerstva životního prostředí prošlo loni osmým stanovištěm během letní lezecké sezony více než 220.000 návštěvníků.

Místní průvodci upozorňují, že kvůli velkému množství příchozích roste znečištění oblasti odpadky, davům turistů nestačí ani nynější toalety. Podle průvodců také stoupá počet nezkušených lidí, kteří se rozhodnou zdolat horu na jeden zátah, přičemž podcení náročnost výstupu. I kvůli těmto turistům bude na pátém stanovišti stezky Jošida nainstalována brána, kterou bude stezka mezi 16:00 a 3:00 hodin uzavírána.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist