https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsky-premier-slibuje-bezpecnost-pri-vypousteni-radioaktivni-vody-z-fukusimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonský premiér slibuje bezpečnost při vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy

21.8.2023 01:59 | FUKUŠIMA (ČTK)
Jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Japonský premiér Fumio Kišida včera při návštěvě jaderné elektrárny Fukušima vyzval provozovatele, aby bezpečnost pokládali za hlavní prioritu při vypouštění ošetřené radioaktivní vody do moře. O jeho návštěvě napsala agentura Kjódó.
 

Následků vypuštění se obávají zástupci podniků závisejících na oceánu, například rybáři, s jejichž představiteli se Kišida plánuje setkat. Ačkoli Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) ve své červencové zprávě plán shledala bezpečným, věc je ve veřejném prostoru stále značně kontroverzní, a například Čína oznámila, že všechny mořské produkty z japonského dovozu bude testovat na radiaci.

Voda, jež má být vypuštěna do moře, byla použita pro chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011. Voda prošla několika fázemi ošetření, které odstranily většinu radionuklidů kromě tritia, které je méně škodlivé než jiné radioaktivní látky jako cesium nebo stroncium. Nádrže jsou však již téměř plné a japonská vláda proto plánuje vodu se stopovým množstvím tritia, zředěnou na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace podle japonských pravidel, vypustit do moře skrz kilometr dlouhý tunel z Fukušimy.

Kišida novinářům odmítl upřesnit datum vypuštění, uvedl, že se v úterý setká s ministry, aby ve věci udělali poslední rozhodnutí.

"Jde o problém, který už nemůžeme dále odkládat, abychom mohli definitivně odstavit poničené reaktory elektrárny a začít s rekonstrukcí Fukušimy," řekl Kišida. Termín vypuštění bude podle něj záviset také na tom, kdy se podaří minimalizovat možné negativní dopady na obchod.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist