https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jedina-recka-zoo-zaziva-kvuli-epidemii-tezke-casy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jediná řecká zoo zažívá kvůli epidemii těžké časy

8.2.2021 03:05 | ATÉNY (ČTK)
Po jarní dvouměsíční uzávěře musel zoologický park znovu zavřít 7. listopadu, což mu způsobuje potíže. Zoo je otevřená celoročně, Řekové ji však navštěvují spíše v chladnějším období. Během léta "totiž Řekové jezdí na pláže, navštěvují ostrovy a nechodí do zoo", říká Lesueur. Vstupné, prodej jídla, pití či suvenýrů a jiné platby od návštěvníků tvoří až 99 procent příjmů zahrady.
Po jarní dvouměsíční uzávěře musel zoologický park znovu zavřít 7. listopadu, což mu způsobuje potíže. Zoo je otevřená celoročně, Řekové ji však navštěvují spíše v chladnějším období. Během léta "totiž Řekové jezdí na pláže, navštěvují ostrovy a nechodí do zoo", říká Lesueur. Vstupné, prodej jídla, pití či suvenýrů a jiné platby od návštěvníků tvoří až 99 procent příjmů zahrady.
V jediné řecké zoologické zahradě je čas krmení a jedna z opic si bere tolik mandarinek, kolik unese. Jako by si dělala zásoby, píše agentura AP. Po zhruba třech měsících přerušení provozu této zoologické zahradě hrozí, že zavře natrvalo. Ocitla se totiž bez příjmů od návštěvníků a na rozdíl od jiných evropských zoologických zahrad nemá dostatečnou vládní podporu. Attický zoologický park tak čelí s obtížemi velkým výdajům, které si vyžaduje krmení a dobrá péče o zhruba 2000 zvířat.
 

"V současném stavu můžeme pokračovat další měsíc a pak nevím, co bude," uvádí zakladatel a ředitel zahrady Jacques Lesueur.

Podobně jako jiné podniky, které musely dočasně zavřít kvůli opatřením proti šíření koronaviru, má zoologická zahrada velké provozní náklady. Kvůli výdajům na platy, jídlo, léky a další potřeby se náklady na péči o zvířata vyšplhají každý měsíc na 200 000 eur (zhruba 5,3 milionu korun). "To je ten rozdíl mezi námi a mnoha dalšími podniky: když zavřou, tak zavřou. My jsme zavření, ale vlastně stále otevření," řekl Lesueur.

Zahrada byla založena v roce 2000 a leží na ploše asi 20 hektarů ve městě Spáta nedalo Atén. V zoo je na 290 druhů zvířat, od slonů až po psouny. Zahrada je zapojena do vzdělávacích aktivit, ochrany zvířecích druhů a chovu. Je také členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která má na 400 členů.

Po jarní dvouměsíční uzávěře musel zoologický park znovu zavřít 7. listopadu, což mu způsobuje potíže. Zoo je otevřená celoročně, Řekové ji však navštěvují spíše v chladnějším období. Během léta "totiž Řekové jezdí na pláže, navštěvují ostrovy a nechodí do zoo", říká Lesueur.

Vstupné, prodej jídla, pití či suvenýrů a jiné platby od návštěvníků tvoří až 99 procent příjmů zahrady. Ztráta za každý měsíc uzavírky je tak citelná, a to dvojnásobně platí o prosinci, kdy se zahrada díky vánočním svátkům obvykle zaplní.

Dodavatelé ale projevují pochopení a jsou ochotni počkat na zaplacení zboží. Dvě třetiny zaměstnanců využívají státní podporu a nový státní program by měl pokrýt všechny lednové náklady na výplaty, řekl ředitel.

Zoo také prodalo se slevou 5000 vstupenek, které návštěvníci budou moci uplatnit po ukončení uzávěry. To podle ředitele pomohlo zaplatit prosincové výplaty.

Uzávěra doléhá také na obyvatele zahrady, kteří jsou zvyklí na zástupy lidí. Skoro tří měsíce však neviděli nikoho jiného než své ošetřovatele. Když minulý týden reportér agentury AP zoo navštívil, tak se mnoho zvířat a ptáků přiblížilo, aby ho lépe viděli.

"Zvířatům návštěvníci chybí, jsou součástí jejich života," uvedl Lesueur. "Všechna naše zvířata se narodila v zoo, na lidi jsou zvyklá," dodal.

Lesueur se optimisticky domnívá, že zoologická zahrada bude moci znovu otevřít do několika týdnů. Atény a jejich okolí jsou ale oblastí, kterou epidemie postihla nejvíce, a úřady zvažují, že zavedou přísnější opatření. "Pokud zůstaneme zavřeni další dva nebo tři měsíce, tak opravdu nevím, co se stane," uvedl ředitel zahrady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist