https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeptisky-v-rumunskych-horach-staveji-poustevnu-a-chovaji-pstruhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeptišky v rumunských horách stavějí poustevnu a chovají pstruhy

6.8.2023 20:10 | BORŠA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Jeptišky v rumunském pohoří Maramureš hospodaří v nadmořské výšce 1000 metrů na pozemcích, které jim věnovala rodina dvou z nich. Naproti celodřevěnému kostelu v tradičním slohu teď budují novou poustevnu pro návštěvníky, v areálu chovají pstruhy i krávy. Je to ale víra v boha, která je v tomto kraji drží nad vodou, řekla ČTK sestra Oana Lenghelová.
 

Dřevěný kostelík zasvěcený stětí svatého Jana Křtitele je zvenčí strohý, s vyřezávanými detaily, uvnitř ale září všemi barvami. Podlahu pokrývají koberce, na něž několikrát denně pokleká 12 místních jeptišek. Hlásí se k rumunské ortodoxní církvi, jejich bohoslužby vede kněz. Stejně jako jeptišky, také on bydlí v úhledném areálu na úpatí hor, má ale vlastní domek. Ženy bydlí pospolu ve zděné dvoupodlažní budově s výhledem do údolí, kněz v malém dřevěném domku.

"Sever Rumunska je kraj plný zajímavostí. Máme kopce, hory," říká Lenghelová s hrdostí v očích upřených k vrcholkům. "Chováme ryby, včely, krávy, kuřata, prasata," vyjmenovává sestra a dodává, že o všechna zvířata i zemědělskou půdu se jeptišky starají vlastními silami. Na areálu je jejich píle vidět, v jinak poměrně chudém kraji jejich záhony září pestrými květinami, za zdí se pasou krávy.

Klášter má neobvyklou historii a je pevně spjatý s místní rodinou Timisových. Z devíti dětí, které rodina měla, se pět dívek stalo jeptiškami. Dvě žijí v klášteře v Borše, tři na jiných místech země. Timisovi věnovali část pozemků na stavbu kláštera a poustevny, sami tam ale nadále bydlí a hospodaří.

"Než tu byl v roce 2007 založen klášter, nebyla to pustá země. Domy jsou tu od sebe navzájem i od centra města daleko, a tak lidé pohřbívali své blízké poblíž domů. Hřbitovy jsou tak všude," vysvětluje Lenghelová přítomnost desítky náhrobků v zahradě kláštera. Několik křížů ozdobených umělými i živými květinami je i u paty nově vznikající poustevny.

Klášter je propojen s místní komunitou. Lidé přicházejí do kostela na bohoslužby, dodavatelé jeptiškám vozí potraviny a vykupují vypěstovanou zeleninu, v budoucnu sestry očekávají i rostoucí počet poutníků. Poustevna nebude pro turisty, kteří tudy proudí do hor, ale pro lidi, kteří se přijdou pomodlit.

"Jsme ale otevřeni všem a každý je vítán. Naše víra je to, co náš drží naživu," říká sestra Lenghelová.


reklama

 
Linda Salajková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist