https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jicin-by-chtel-stav-zname-lipove-aleje-zmapovat-s-mendelovou-univerzitou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stav známé lipové aleje v Jičíně založené Albrechtem z Valdštejna posoudí lesníci z Mendelovy univerzity

1.6.2024 00:56 | JIČÍN (ČTK)
Valdštejnova alej v Jičíně.
Valdštejnova alej v Jičíně.
Foto | Aktron / Wikimedia Commons
Město Jičín by chtělo na průzkumu stavu známé lipové aleje vedoucí z Jičína k Valdicím spolupracovat s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Spolupráce by se mohla týkat i případného budoucího postupu při údržbě aleje. Čtyřřadou a téměř dva kilometry dlouhou lipovou alej založil v první polovině 17. století vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Alej čítá asi 1200 stromů.
 
Na přelomu loňského a letošního roku jeden ze studentů brněnské univerzity v rámci své závěrečné práce dělal v lipové aleji zkušební měření. "Na základě toho vznikla myšlenka o rozšíření spolupráce s univerzitou. Výsledkem by mohla být studie, která by posoudila stav jednotlivých stromů a zohlednila přírodní faktory ve stromořadí jako houby, chráněný hmyz, zdravotní stav stromů. Dopisem oslovíme vedení univerzity s žádostí o spolupráci," uvedla místostarostka Alena Stillerová (ANO). Spolupráce by byla za úplatu.

V Jičíně se podle Stillerové nyní mezi zastupiteli vede debata, jak dál postupovat v údržbě lipové aleje, která je přírodní památkou. V aleji také žije chráněný brouk páchník hnědý. Díky němu je alej součástí soustavy chráněných území Natura 2000. "Názory na další postup se různí. Část je pro celkovou obnovu a výměnu lip, jiní jsou pro obnovu po určitých částech v rozmezí po pěti až 20 letech. Třetí skupina chce pokračovat jako dosud, kdy se dožilý strom nahradí novým," uvedla.

Poslední velkou obměnou lipová alej prošla v letech 2011 a 2012, kdy po kácení a nové výsadbě byla obnovena či doplněna zhruba třetina stromů v aleji. "Za posledních asi 20 let byla vyměněna přibližně polovina stromů. Nyní se péče o alej dělá podle koncepce z roku 2015. Odborníci z univerzity se mohou na lipovou alej znovu podívat," řekl místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL). Ročně město do údržby aleje vkládá asi 400.000 korun.

Lipová alej je zásadním prvkem jičínské komponované krajiny, což byl postup typický pro Valdštejnskou, potažmo barokní architekturu. Stromořadí propojuje okraj centra města Jičína a letohrádek Valdštejnská lodžie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist