https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihoceska-mesta-hodlaji-kontrolovat-kotle-hlavne-po-upozorneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeská města hodlají kontrolovat kotle hlavně po upozornění

29.12.2016 14:20 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Většinou na základě upozornění prověří zaměstnanci pověřeného obecního úřadu v Jihočeském kraji stav kotlů v domácnostech. Od ledna začne platit zákon o ochraně ovzduší a na jeho základě může samospráva kontrolovat, čím lidé doma topí v kotlích. Městské úřady v Jihočeském kraji neplánují plošný systém kontrol. Vyplývá to z ankety ČTK.
 

"Kontrolovat budeme domácnosti na základě upozornění na nesoulad se zákonem," uvedla referentka odboru životního prostředí prachatického městského úřadu Marta Zifčáková. Podobný systém plánují i v Písku. "Budeme kontrolovat takzvaně na udání. Na jiný způsob této činnosti nemáme dostatečné personální zabezpečení," uvedla mluvčí píseckého městského úřadu Kristyna Barchini.

V Táboře se chtějí především v počátcích zaměřit na lokality, kde dlouhodobě vnímají problémy s ovzduším. "Kontrolu způsobu vytápění a stavu kotlů budou provádět dva pracovníci oddělení ochrany prostředí odboru životního prostředí," řekla Irena Kristiánová z kanceláře starosty.

Rovněž dvě pracovnice českobudějovického magistrátu absolvovaly školení na tuto problematiku a budou se stavu kotlů v domácnostech ve městě věnovat. "K systematickému kontrolování není důvod, ale může k nim dojít třeba i při optickém opakovaném pozorování hustého kouře vycházejícího z komína například hlídkou městské policie," řekl českobudějovický radní Michal Kohn (ANO).

Jihočeská metropole zvažuje, že by zavedla nízkoemisní zóny, tedy oblasti, do nichž smí vjet pouze vozidla, která splňují stanovené emisní podmínky, což má prospívat kvalitě ovzduší. Podobné zóny fungují ve velkých německých městech. Podle Kohna by režim prospěl především historickému centru Českých Budějovic.

O zavedení těchto pásem uvažují i v Písku. Město požádá o podporu z národního programu Životního prostředí na zpracování studie proveditelnosti pro zavedení nízkoemisní zóny. "Písek byl Státním fondem životního prostředí vytipován jako vhodná obec k zavedení nízkoemisních zón. Je totiž zařazen mezi města, kde je kvalita ovzduší nejhorší v celé republice," uvedl vedoucí oddělení rozvoje městského úřadu Jan Venclík.

Naopak v Jindřichově Hradci, Strakonicích nebo Prachaticích o zavedení nízkoemisních zón momentálně neuvažují.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist