Jihomoravský kraj a Vysočina budou detailně měřit benzoapyren v ovzduší
Kraje očekávají, že získají unikátní data. Český hydrometeorologický ústav totiž na jižní Moravě měří obsah benzoapyrenu v ovzduší pouze na čtyřech místech, protože jde o časově a finančně náročné měření. "V našem projektu budeme měřit na 60 místech na jižní Moravě během této zimy od ledna, během příští zimy a také příští rok v létě, abychom zjistili, do jaké míry se na znečištění podílejí lokální topeniště. Benzoapyren vzniká spalováním fosilních paliv. Kromě vytápění domů k jeho vzniku přispívá také průmysl a doprava," uvedl Roman Ličbinský z CDV.
Prozatím existuje mapa na ministerstvu životního prostředí vzniklá na základě poměrně řídkých dat. Podle ní je situace nejhorší na severu hodonínského okresu v sousedství se Zlínským krajem. Jednou z hypotéz je to, že jde o znečištění, které žene v topné sezoně vítr z Polska na Ostravsko a Moravskou bránou dále na jih.
Podle Ličbinského lze díky dřívějším výzkumům také zjistit, jaký zdroj na které stanici převládá podle různého poměru různých aromatických uhlovodíků. Na některých stanicích se budou měřit i oxidy dusíku, oxid uhličitý a další látky v ovzduší. Rozmístění stanic se snažili autoři projektu dělat tak, aby zachytili různé případy znečištění. "Vybírali jsme obce podle velikosti a počtu obydlí, podle podílu různých kategorií vytápění, podle vlivu velkých a středních zdrojů znečištění, podle vlivu silniční dopravy a podle charakteru okolního terénu," řekl Ličbinský. Stanice jsou i v některých chráněných přírodních lokalitách.
Lidé, kteří mají zájem sledovat výsledky měření průběžně, mají k dispozici webový portál www.monitoringpau.cz, kde jsou i veškeré informace k projektu.
Pro Vysočinu tvůrci projektu představí detaily na tiskové konferenci v úterý.
reklama