https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jizni-korea-oficialne-schvalila-plan-japonska-na-vypusteni-vody-z-fukusimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jižní Korea oficiálně schválila plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy

8.7.2023 02:12 | SOUL (ČTK)
Jižní Korea dala oficiálně zelenou plánu Japonska na vypuštění odpadní vody z poničené jaderné elektrárny Fukušima. Informovala o tom agentura AP. S plánem dříve souhlasila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Její šéf Rafael Grossi ale uvedl, že postoj odborníků MAAE podle všeho nebyl jednotný.
 

Posudek Soulu vycházel z 22 měsíců dlouhého pozorování vědců, kteří se shodli, že vliv radioaktivní vody na jihokorejské moře bude "zanedbatelný". Kontaminace mořské vody bude podle jihokorejských vládních představitelů v mezích stanovených bezpečnostními normami.

I přes ujišťování úřadů ovšem v Jižní Koreji panuje skepse, napsala agentura AP. Obchody podle ní například hlásí zvýšení prodeje mořské soli a opozice vládu obvinila, že ve snaze zlepšit vztahy s Tokiem ohrožuje zdraví Jihokorejců.

Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.

K japonskému plánu na vypuštění radioaktivní vody do oceánu se dříve vyjádřila i komise MAAE, ve které zasedlo 11 expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Grossi dnes nicméně uvedl, že jeden, nebo dva odborníci patrně dali najevo své obavy.

Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách. Vypouštění vody, kterou předtím Japonsko naředí, má trvat 30 až 40 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist