Jižní Korea oficiálně schválila plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy
Posudek Soulu vycházel z 22 měsíců dlouhého pozorování vědců, kteří se shodli, že vliv radioaktivní vody na jihokorejské moře bude "zanedbatelný". Kontaminace mořské vody bude podle jihokorejských vládních představitelů v mezích stanovených bezpečnostními normami.
I přes ujišťování úřadů ovšem v Jižní Koreji panuje skepse, napsala agentura AP. Obchody podle ní například hlásí zvýšení prodeje mořské soli a opozice vládu obvinila, že ve snaze zlepšit vztahy s Tokiem ohrožuje zdraví Jihokorejců.
Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.
K japonskému plánu na vypuštění radioaktivní vody do oceánu se dříve vyjádřila i komise MAAE, ve které zasedlo 11 expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Grossi dnes nicméně uvedl, že jeden, nebo dva odborníci patrně dali najevo své obavy.
Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách. Vypouštění vody, kterou předtím Japonsko naředí, má trvat 30 až 40 let.
reklama