K čemu hovniválům slouží kulička hnoje? I jako úkryt před horkem
Hnojníci, jak se broukům také říká, používají kuličku hlavně jako zásobu potravy, kterou si mohou odvalit z dosahu jiných strávníků. Výzkumníci z Jižní Afriky a Švédska shodou náhod přišli ještě na jedno praktické využití kuličky.
Při sledování brouků zjistili, že hovniválové vylézají na vršek koule daleko častěji v horké části dne.
„Hovniválové vylézají na svou kouli hnoje, jakmile se jim začnou přehřívat přední nožičky či hlava,“ říká Marcus Byrne z Wits University. Vědci původně zkoumali „orientační“ tanečky brouků, při kterých se hovnivál na vršku koule rozhoduje, kterým směrem se dále vydá. Výzkumníci si všimli, že brouci na kouli vylézají nejčastěji v odpoledních hodinách, kdy vrcholí denní teplota.
Při dalším zkoumání se ukázalo, že kulička jako útočiště před horkem slouží jen, když brouk válí kuličku přes rozpálenou zem. Pak totiž brouci utíkají na kouli sedmkrát častěji než na chladné zemi.
Své pozorování si vědci potvrdili experimentem, při kterém dali hovniválům na přední nožičky jakési botičky z chladivého silikonu. „Brouci, vybaveni touto ochranou před horkem, pak na vrcholek koule vylézali méně často,“ říká Jochen Smolka z Lund University, který na výzkumu spolupracoval.
Při vysokých denních teplotách si hovniválové na vršku koule často otírají obličej. Roztírají si tím sliny po hlavě a nožičkách, čímž se ještě více ochlazují.
„Evoluce má neskutečnou schopnost najít nová využití pro už existující věci. V tomto případě jde o využití zdroje potravy pro vlastní termoregulaci,“ komentuje novinku z hmyzí říše Smolka.
reklama