K novele o ochraně přírody a schválení Národního parku Křivoklátsko předložili včera poslanci tři desítky úprav
Proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko jsou nejen opoziční hnutí ANO a SPD, ale i většina místních obyvatel. Sněmovna kvůli tomu asi ve vládním návrhu přinejmenším upraví povolené nebo zakázané činnosti v národních parcích včetně stavebních. Křivoklátsko by se podle novely mělo od příštího roku stát pátým národním parkem v Česku, i když by podle jeho odpůrců území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí.
Park má podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) zabírat 105 kilometrů čtverečních, což představuje zhruba 17 procent současné chráněné krajinné oblasti. Křivoklátsko je jedním z nejrozsáhlejších komplexů lesů ve středních Čechách. Pro vznik parku jsou z 29 obcí v oblasti pouze dvě, ostatní se obávají omezení hospodaření v lesích kvůli možnosti v nich vyhlásit bezzásahové zóny. Řada starostů v oblasti dlouhodobě upozorňuje také na to, že už nyní je turistická návštěvnost regionu na hranici únosnosti a vyhlášení parku by ji mohlo ještě zvýšit. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí.
Poslanci k předloze navrhli řadu změn včetně těch, které se vznikem parku nesouhlasí. Poslanci ANO v čele s Josefem Kottem chtějí zpřesnit možnost kácení náletových dřevin podél vodních toků a hrází. Nejvíce návrhů ale připravil Petr Bendl (ODS), který by chtěl posílit postavení obcí při projednávání přestupků proti ochraně přírody, omezit roli správ národních parků a upravit pravidla vydávání jednotného enviromentálního stanoviska.
Novela upravuje také ochranu vybraných druhů živočichů a rostlin nebo opylovačů a ochranu před světelným znečištěním. Má zavést změny v ochraně dřevin a druhové ochraně, kterou nově pojímá jako ochranu biotopů, nikoli jednotlivých druhů. Má zlepšit ochranu stromů a zeleně ve městech a ve volné krajině, jejichž kácení bude možné zpoplatnit nebo uložit náhradní výsadbu.
Norma rovněž ukládá zajistit protipožární předěly a požární nádrže v návaznosti na rozsáhlý požár v parku České Švýcarsko. Karel Krejza (ODS) navrhoval mimo jiné rozšířit na dvojnásobek patnáctimetrovou vzdálenost od protipožárního předělu, v níž nesmí být odumřelé stromy a zbytky stromů po jejich těžbě. Žádal také, aby zdroje požární vody v parcích nesměly být dále než tři kilometry od sebe.
Chráněnou krajinnou oblastí je Křivoklátsko od roku 1978. Nový status by umožnil zpřísnit regulace a posílit péči o přírodu. Národní park by zahrnoval nejcennější jádrové oblasti CHKO, čímž by omezil některé činnosti, například těžbu dřeva. Iniciativa Otevřené Křivoklátsko upozorňuje na to, že současná CHKO vznikla především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů. Legislativa definuje národní parky jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů.
V Česku jsou nyní Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Radek Čuda
23.4.2025 12:37Místním se tímto omlouvám, ale ... tohle mi prostě nedá;-).
Jarka O.
23.4.2025 13:04 Reaguje na Radek ČudaRadek
23.4.2025 15:42 Reaguje na Radek ČudaJaroslav Řezáč
24.4.2025 06:40 Reaguje na Radek ČudaSlovan
23.4.2025 12:46Slavomil Vinkler
23.4.2025 14:04 Reaguje na SlovanRadek Čuda
23.4.2025 16:35 Reaguje na SlovanA vláda v čele s Hladíkem teď už může akorát tak šoupat nohama a modlit se ... ať to celé spadne.
Jindřich Duras
24.4.2025 08:15 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
24.4.2025 11:54 Reaguje na Jindřich DurasPro nás starší když se řekne lidová, tak si pod tím představíme různé věci ... ;-). A asi jiné, než je tomu u vaší generace.
Jindřich Duras
24.4.2025 13:24 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
24.4.2025 14:10 Reaguje na Jindřich DurasHonza Honza
23.4.2025 17:46Kompromisní návrhy opozice a p. Bendla a Krejzy jsou jistě také v pořádku.
Připomíná mi to spor o Babišovo Čapí hnízdo: provedl jsem zateplení domu a proto jsem požádal o dotaci x chtěl jsem dotaci, tak jsem provedl zateplení. Hlavně že to zateplení je, ne? Že morálně by neměl multimilionář vůbec žádat o takovéto dotace (a úřad by je měl vždy odmítnout: jsou určeny především pro méně majetné) je každému jasné. Naopak multimilionáři na Západě se chlubí, kolik dají peněz na charitu, u nás je to zřejmě opačně.
Na Západě i ve vysokhorském pásmu se staví hotely, autem můžete vyjet až na kopec a ovečky se pasou i ve 2 tis. m.