https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-novele-o-ochrane-prirody-a-schvaleni-narodniho-parku-krivoklatsko-predlozili-vcera-poslanci-tri-desitky-uprav
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K novele o ochraně přírody a schválení Národního parku Křivoklátsko předložili včera poslanci tři desítky úprav

23.4.2025 11:28 | PRAHA (ČTK)
Křivoklátsko
Křivoklátsko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko v rámci novely o ochraně přírody. Vynutilo si to opoziční hnutí ANO kvůli třem desítkám úprav předlohy od poslanců vládních stran, kteří je předložili během včerejšího odpoledne. Schůze dolní parlamentní komory byla přerušena do středečního rána poté, co předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová na základě dohody s většinou ostatních klubů stáhla svou žádost o dvouhodinovou pauzu na jednání své frakce.
 
Poslanci tak stihli projednat pouze dva zákony místo plánovaných sedmi, přičemž největší část jednání věnovali novele trestního zákoníku. O novele týkající se Křivoklátska budou moci znovu jednat nejdříve ve středu odpoledne. Schillerová neuspěla s návrhem odložit debatu až na čtvrtek kvůli tomu, aby si její poslanci mohli úpravy vládních poslanců prostudovat a případně na ně zareagovat svými návrhy.

Proti vyhlášení Národního parku Křivoklátsko jsou nejen opoziční hnutí ANO a SPD, ale i většina místních obyvatel. Sněmovna kvůli tomu asi ve vládním návrhu přinejmenším upraví povolené nebo zakázané činnosti v národních parcích včetně stavebních. Křivoklátsko by se podle novely mělo od příštího roku stát pátým národním parkem v Česku, i když by podle jeho odpůrců území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí.

Park má podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) zabírat 105 kilometrů čtverečních, což představuje zhruba 17 procent současné chráněné krajinné oblasti. Křivoklátsko je jedním z nejrozsáhlejších komplexů lesů ve středních Čechách. Pro vznik parku jsou z 29 obcí v oblasti pouze dvě, ostatní se obávají omezení hospodaření v lesích kvůli možnosti v nich vyhlásit bezzásahové zóny. Řada starostů v oblasti dlouhodobě upozorňuje také na to, že už nyní je turistická návštěvnost regionu na hranici únosnosti a vyhlášení parku by ji mohlo ještě zvýšit. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí.

Poslanci k předloze navrhli řadu změn včetně těch, které se vznikem parku nesouhlasí. Poslanci ANO v čele s Josefem Kottem chtějí zpřesnit možnost kácení náletových dřevin podél vodních toků a hrází. Nejvíce návrhů ale připravil Petr Bendl (ODS), který by chtěl posílit postavení obcí při projednávání přestupků proti ochraně přírody, omezit roli správ národních parků a upravit pravidla vydávání jednotného enviromentálního stanoviska.

Novela upravuje také ochranu vybraných druhů živočichů a rostlin nebo opylovačů a ochranu před světelným znečištěním. Má zavést změny v ochraně dřevin a druhové ochraně, kterou nově pojímá jako ochranu biotopů, nikoli jednotlivých druhů. Má zlepšit ochranu stromů a zeleně ve městech a ve volné krajině, jejichž kácení bude možné zpoplatnit nebo uložit náhradní výsadbu.

Norma rovněž ukládá zajistit protipožární předěly a požární nádrže v návaznosti na rozsáhlý požár v parku České Švýcarsko. Karel Krejza (ODS) navrhoval mimo jiné rozšířit na dvojnásobek patnáctimetrovou vzdálenost od protipožárního předělu, v níž nesmí být odumřelé stromy a zbytky stromů po jejich těžbě. Žádal také, aby zdroje požární vody v parcích nesměly být dále než tři kilometry od sebe.

Chráněnou krajinnou oblastí je Křivoklátsko od roku 1978. Nový status by umožnil zpřísnit regulace a posílit péči o přírodu. Národní park by zahrnoval nejcennější jádrové oblasti CHKO, čímž by omezil některé činnosti, například těžbu dřeva. Iniciativa Otevřené Křivoklátsko upozorňuje na to, že současná CHKO vznikla především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů. Legislativa definuje národní parky jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů.

V Česku jsou nyní Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

23.4.2025 12:37
Já si na Křivoklátsko z nějakého i mně nepochopitelného důvodu až tak nepotrpím, takže pevně doufám, že ten zákon nakonec schválí, protože to všeobecné překvapení nad tím, co nakonec vlastně odhlasovali bude myslím k nezaplacení;-))).

Místním se tímto omlouvám, ale ... tohle mi prostě nedá;-).
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2025 13:04 Reaguje na Radek Čuda
Ale nechte toho...)) ano, k nezaplacení dvojitá ochrana mista, kde CHÚ existuje. Byl by drahý špás schválit výtvor, když ani biologové nejsou zajedno a místní NP nechtějí. Jenže věřím, že zombifikovaní poslanci jsou schopni zvednout ruky pro cokoliv jako jeden muž, no.
Odpovědět
Ra

Radek

23.4.2025 15:42 Reaguje na Radek Čuda
Je škoda že k němu nepřilepili novelo ZOM měli by to z jedný vody :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.4.2025 06:40 Reaguje na Radek Čuda
už se projednává a počkejme si na to ale co je za deset bludišťáků je vyhlášení CHKO Krušné hory a zákaz energeťáků pro děti...
Odpovědět
Sl

Slovan

23.4.2025 12:46
Kdo by to byl čekal, že poslanec z vládní strany navrhne takovýto paskvil a zahájí frontální útok proti ochraně našich Národních Parků. Současný ředitel ČŠ to shrnul hezky - Bureš chce, aby NP ztrácely smysl, protože lesy v nich budou mít podobnou “ochranu” jako běžný hospodářský les. Naštěstí se zdá, že ve vládě nemá absolutně žádnou podporu a tak věřím, že se nakonec nic šíleného nestane. Snad… doufám.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.4.2025 14:04 Reaguje na Slovan
No v tomto se shodnem. Sice z opačných důvodů, protože vy horujete za bezzásah a já za pečlivou péči a údržbu. Nicméně pod pojmem péče, myslím náhradu za refaunaci vyváženou činností správy parku, nikoli standardní lesní hospodářství ekonomicky výnosné.
Odpovědět

Radek Čuda

23.4.2025 16:35 Reaguje na Slovan
No, ono když si ten článek přečtete pozorně, tak to není rozhodně jen o Burešovi ... to je lidová legislativní kolektivní tvorba jak vyšitá;-))).

A vláda v čele s Hladíkem teď už může akorát tak šoupat nohama a modlit se ... ať to celé spadne.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.4.2025 08:15 Reaguje na Radek Čuda
Ano, je to splácávání kdečeho dohromady... Akorát ta tvorba není až tak přímo "lidová", protože tady do věci promlouvají ústy svých poslanců různé lobby (třeba těžba dřeva či výstavba rekreačních objektů je stále velmi atraktivní), do toho snahy opozice všechno co nejvíc zdržovat a do všeho hodit vidle plus snahy zavilých odpůrců ochrany přírody z tábora vládní koalice. Takže co tak asi může vzniknout, je nasnadě. Blbost se dere na světlo všemi póry.
Odpovědět

Radek Čuda

24.4.2025 11:54 Reaguje na Jindřich Duras
Čistě technická.

Pro nás starší když se řekne lidová, tak si pod tím představíme různé věci ... ;-). A asi jiné, než je tomu u vaší generace.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.4.2025 13:24 Reaguje na Radek Čuda
Ne, tohle nebude generací :-), to bude spíše protrpěnou opakovanou zkušeností
Odpovědět

Radek Čuda

24.4.2025 14:10 Reaguje na Jindřich Duras
Tak věcně nejsme ve sporu a co jste napsal nikterak nezpochybňuji ... jen mi to s tím pojmem lidová celkem ladí ... po vzoru v minulosti tak osvědčené lidové demokracie;-).
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.4.2025 17:46
typické české žabomyší války: NP s prvky CHKO nebo CHKO s prvky NP, ještě, že to nedá opozice jako obvykle k přezkumu Nejvyššímu soudu.
Kompromisní návrhy opozice a p. Bendla a Krejzy jsou jistě také v pořádku.
Připomíná mi to spor o Babišovo Čapí hnízdo: provedl jsem zateplení domu a proto jsem požádal o dotaci x chtěl jsem dotaci, tak jsem provedl zateplení. Hlavně že to zateplení je, ne? Že morálně by neměl multimilionář vůbec žádat o takovéto dotace (a úřad by je měl vždy odmítnout: jsou určeny především pro méně majetné) je každému jasné. Naopak multimilionáři na Západě se chlubí, kolik dají peněz na charitu, u nás je to zřejmě opačně.
Na Západě i ve vysokhorském pásmu se staví hotely, autem můžete vyjet až na kopec a ovečky se pasou i ve 2 tis. m.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.4.2025 18:09
Křivoklátsko a Soutok. Dvě lokality silně ovlivněné činností člověka. Zejména kanály na Soutoku. Podle zákona by neměly být vyhlášeny za N.P. Bohužel některým jde především o devastaci a zničení stávajícího stavu a biodiverzity. Hlavně že budou mít teplá místečka za státní peníze.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.4.2025 09:40 Reaguje na Michal Ukropec
Nemyslím, že by vyhlášení nějakého území za NP znamenalo jeho devastaci a zničení.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.4.2025 13:28 Reaguje na Jindřich Duras
Hned mne napadne jeden příklad.Louky kolem malebné říčky dříve obhospodařované,nyní zarostlé kopřiva,mi a nějakým křovím a nepřístupné pro veřejnost.Já ta místa navštěvuji hodně dlouho .
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

25.4.2025 17:17 Reaguje na Emil Bernardy
Louka a NP je přecejen rozdíl, ne :-)?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist