K severní části Kypru se přiblížila ropná skvrna, která unikla ze syrské rafinerie Aktualizováno
Chemikálie unikla minulý týden z popraskané nádrže z rafinerie v syrském Bánijásu. Syrská vláda nejprve tvrdila, že jí podařilo dostat pod kontrolu únik paliva z jednoho zásobníků. Skvrna se ale začala rychle šířit podél syrského pobřeží. Syrská státní agentura SANA později informovala, že se skvrna dostala k pobřežnímu městu Džabla vzdálenému 20 kilometrů od rafinerie.
Podle počítačových modelů by mohla pobřeží zasáhnout během příštích 24 hodin, informoval server BBC News. Severní část ostrova je od syrského Bánijásu vzdálená jen asi 160 kilometrů.
Severokyperské úřady uvedly, že se snaží zabránit rozšíření skvrny s pomocí Turecka. Do oblasti by měly v pátek dorazit dvě turecké lodě, které dokáží ropu odsát.
Podle severokyperských úřadů je nyní skvrna asi 28 kilometrů od břehů severní části ostrova a zatím nezpůsobila žádné škody. Ministryně dopravy severokyperské vlády Resmiye Canaltayová ale varovala, že může mít ničivé dopady na mořský ekosystém. "Skvrna změnila tvar, je nyní pevnější. Část se usadila na mořském dně a hrozí vážné poškození," řekla státní televizi BRT.
Podle mnoha odborníků je zásadní, aby se na záchranné akci podílela i vláda Kypru, který je členem Evropské unie. Kyperská vláda v pondělí vydala oficiální varování a dnes uvedla, že je připravena severu pomoci. Kyperské úřady dnes informovaly, že zaznamenaly stopy po ropě zhruba 55 kilometrů od svých východních břehů. "Od orgánů nezákonného režimu jsme zatím neobdrželi žádné zprávy, takže zůstáváme ve střehu," uvedl kyperský ministr životního prostředí Kostas Kadis.
Kypr se rozdělil na dvě části v roce 1974 po pokusu o puč příznivců spojení s Řeckem a následné turecké vojenské invazi. Mezi oběma entitami vznikla nárazníková zóna pod kontrolou OSN.
reklama