Kandidát na komisaře pro životní prostředí chce v Evropě "stejná pravidla hry"
Janez Potočnik
narodil se 22. března 1958 v Kropě, Slovinsko. Je ženatý, má dvě děti. Politická kariéra:
od listopadu 2004 - Evropský komisař pro vědu a výzkum Vědecká kariéra:
1993-2001 - ředitel ústavu makroekonomické analýzy a rozvoje, Ljubljana, Slovinsko Vzdělání:
1993 - PhD z ekonomie, Ekonomická fakulta univerzity v Ljublani
|
Janez Potočnik, kandidát na post komisaře pro životní prostředí
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Evropský parlament |
Podle slovinského kandidáta na komisaře pro životní prostředí je „potřeba především celostní přístup“ k problémům životního prostředí a spolupráce s dalšími komisaři, protože politika životního prostředí často zasahuje do dalších rezortů. Rozhodování má být podpořené jasnými vědeckými argumenty. Důležité podle něho bude vyjasnit si pozice s komisařkou Connie Hedegaardovou, která povede nově vzniklý komisariát pro ochranu klimatu (Clima Action).
Janez Potočnik, který dříve působil jako komisař pro vědu a technologie, během slyšení prohlásil, že se s tématy životního prostředí za posledních pět let setkával velmi intenzivně, nicméně přiznal, že řadě věcí nerozumí. Proto také nebyl schopen konkrétně odpovídat na některé odborné dotazy poslanců Evropského parlamentu. Hlavním cílem Janeze Potočnika je zvýšit důležitost tématu životního prostředí v rámci evropské politiky. „Ekologie půjde ruku v ruce s ekonomií,“ slibuje Janez Potočnik. Podle něho mají vzniknout nová pracovní místa díky zelené ekonomice. Pro rozvoj ekonomiky je ale potřeba dodržovat dlouhodobě předvídatelnou politiku.
Hlavní debata se při slyšení točila kolem implementace evropské legislativy do zákonů jednotlivých členských zemí. Janez Potočnik souhlasil s poslankyní Anjou Weisgerberovou (EPP, DE), že v současnosti se v Evropě „nehraje podle stejných pravidel hry.“ Poslankyně tím naráží na fakt, že při přebírání evropských směrnic do národních legislativ vznikají odlišnosti mezi jednotlivými státy. To by se prý mělo změnit, zejména díky lepší informovanosti, nicméně i tak je podle Potočnika potřeba počítat s určitými regionálními rozdíly. Navíc v některých zemích trvá přijetí směrnic déle, než v jiných.
Potočnik se chce zaměřit na to, aby směrnice schválené Evropskou komisí a parlamentem také skutečně všechny státy EU do své legislativy přijaly. „Dokud nebudou zákony skutečně všude implementovány, jsou nám na nic,“ řekl Potočnik. Evropa by ale neměla prosazovat příliš drahé a obtížně prosaditelné zákony. Striktní regulace by se měly například dotknout automobilového průmyslu, měly by ale jít formou dobrovolné spolupráce, uvedl jako příklad Potočnik.
Lepší implementace by se měla také týkat soustavy chráněných území evropského významu NATURA 2000. Samotná NATURA by se ale do budoucna měnit neměla. Měly by se však doplnit mezery, které stále v ochraně přírody a krajiny existují, jako je chybějící směrnice o půdě. Janez Potočnik souhlasil s tím, že cíle evropské politiky ochrany biodiverzity, pro které je cílový právě rok 2010, propadly. Nová politika by měla vzniknout do konce letošního roku. „Musíme si uvědomit, že plán děláme na dlouhé období do budoucna, ale nesmíme připustit, aby environmentální škody narůstaly," prohlásil Potočnik. Podle něj je dobrým příkladem této politiky ochrana lesů, která by měla být silná nejen na evropské půdě, ale EU by si ji měla snažit prosadit i mezinárodně. Zejména snaha zamezit co nejvíce kácení a ničení lesů pak má souvislost i s problematikou klimatických změn. „Podle mě by měl vzniknout vědecký panel, jako máme ke klimatickým změnám, který by se zabýval biodiverzitou,“ prohlásil Potočnik.
Na dotaz poslance Paula Nuttalla (EFD), který se ptal na vliv člověka na změny klimatu v souvislosti s evropskou politikou, prohlásil, že je důležité, aby Evropa přijala zodpovědnost a konala okamžitě. „Nemůžeme čekat, až se problémy projeví a začít jednat až pak, tak, jako se to stalo se současnou finanční krizí,“ řekl poslancům.
Kandidát na komisaře také prozradil, jak sám přispívá ke zlepšení životního prostředí. „Jestli se ptáte na to, zda mám doma oddělené koše na separovaný odpad, tak ano, mám,“ řekl Potočnik. Snaží se prý také přispět tím, že si namísto konvenčního automobilu pořídil hybridní Toyotu Prius. Tu ale jeho jeho syn prý poslední den v roce naboural. Komisař plánuje koupit nový, opět hybridní vůz.
reklama