https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kapacita-rozmberku-jenz-zadrzuje-vodu-z-luznice-se-zatim-jeste-nenaplnila
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kapacita Rožmberku, jenž zadržuje vodu z Lužnice, se zatím ještě nenaplnila

17.9.2024 08:49 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Rybník Rožmberk
Rybník Rožmberk
Foto | Michal Klajban / Wikimedia Commons
Kapacita Rožmberku na Jindřichohradecku se zatím ještě nenaplnila. Rybník zadržuje vodu z Lužnice, která jím protéká. ČTK to řekl Jan Hůda z Rybářství Třeboň. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v pondělí večer po zasedání krajské povodňové komise uvedl, že by se rybník mohl naplnit a začít vytékat bezpečnostním přelivem dnes ráno kolem 07:00. Situace na rybníku ovlivňuje průtok Lužnice řadou měst a obcí.
 
"Někteří lidé preventivně opustili své domovy a odešli ke svým příbuzným. Žádnou povinnou evakuaci jsme nenařizovali. Pokud se voda dostane přes bezpečnostní přeliv Rožmberka, což je velmi pravděpodobné, zasáhne u nás několik domů," řekla ČTK Tereza Širhalová, starostka obce Lužnice, která se nachází přímo pod Rožmberkem.

Například v nedalekém Veselí nad Lužnicí na Táborsku budou dnes dopoledne podle starosty města Víta Rady (Veseláci a sport pro město) rozhodovat o případné evakuaci přibližně tisícovky obyvatel z oblasti podél řeky. Ve Veselí nad Lužnicí v místě, kde by se řeka mohla dostat z koryta, město vybudovalo protipovodňové bariéry. Jejich výška však může odolat maximálně padesátileté vodě. Není jisté, zda se však hladina nedostane na vyšší úroveň.

Po pondělních srážkách stouply hladiny řek na řadě míst v Jihočeském kraji. Na jihu Čech platí dnes ráno nejvyšší povodňový stupeň na třech desítkách stanic. Nejvyšší povodňový stupeň dosáhly Blanice, Vltava, Malše, Stropnice, Lužnice a Nežárka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 09:39
Dnes budu pít na počest Krčína:-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2024 13:25 Reaguje na Karel Zvářal
To by viděli paraziti z neziskovek typu Duha, Děti země, jak by s nimi Krčín zatočil.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 13:35 Reaguje na pavel peregrin
Blokovat a prudit. Co je na tom špatného? Řemeslo jako každé jiné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 14:11 Reaguje na pavel peregrin
Co mi přijde divné, že Wiky uvádí původní rozlohu 1060ha, "v současnosti je jeho rozloha zhruba poloviční". Nevím, na mapách mi přijde gigantický, dával bych mu minimálně 1500. Ví někdo, kde je ta "menší plovina" (Káňov, Vítek)? Nebo se jedná o omyl?
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

17.9.2024 19:13 Reaguje na Karel Zvářal
Je to správně, 2. 1/2 je v Mokrých loukách.
4,2706 km2 podle DIBAVOD = katastrální výměra hladiny. JK udělal hráz mnohem vyšší, o což se částečně opřela voda 2002 (taky praskala až praskla hráz u Novořeckých močálů = Nežárky, proto Novou řeku zasekli a napnuli RŽMB na maximum i s rizikem, že to nevydrží a bude přívalová vlna na Veselí/Q na Prahu). A proto hladina i se štikama doběhla "zadem" až do BU AV v Dukelské.
Krčín měl mj. politické krytí a byl megaloman. A první s kým pěkně zostra vyběhl, byly sedláci, kteří požadovali cenu za pole a luka na náhrady, aby nepřišli o živobytí. Takoví jako p. Peregrin, těm šel po krku bez zábran, protože prodražovali celk. cenu díla nad míru, kterou vrchnost snášela. Nasliboval jim hory doly a z prostých lidí vydřel duši. Proto mocní nad brutalitou zavírali oči. To se nerado čte o "moudrých" předcích, ale pokud si nechceme vypíchnout jedno oko, tak bychom měli historii brát trochu s nadhledem).
Až mnohem později se ukázalo, že riziko tak vysoké hráze je neúnosné (povodeň horší než bez přehrady) a navíc výnosy z hlubokého = studeného rybníku nikdy nemohly dohnat mělké = teplejší.
A jestli Vám nevoní typy Stalin a Hitler a podobní megalomani, tak byste měl připíjet spíš na našeho Viléma: naše Čeperka byla větší než RŽMB v maximu a vydělávala! Nebo aspoň na Štěpánka: Zlatá stoka je geniální. Nebo na Dubravia ...

No, přišla 30-ti letá a bylo všechno jinak, Pardubicko = úrodná půda = výnos z obilí vydělal více než z masa kapra, nebyli lidi na opr. hrází atd. x třeboňské rybníky na rašelině by víc neurodily, a tak zůstaly na kapra, byť v menších výměrách a počtech (rybníků).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2024 19:39 Reaguje na Daniel Fiala
O Jakubu Krčínovi vím poměrně dost. Jako mladý začínal na velišském panství a byl rozhodně schopný. Jinak by se byl nikdy nestal regentem u Viléma z Rožmberka. Jen nechápu, proč bych zrovna já měl hypoteticky mít s Krčínem spor- byl to tvrdý pragmatik jako já, určitě bychom se shodli.
Co se staveb týká, jisto je, že Štěpánek Netolický byl lepší rybníkář, s těmi mělkými rybníky máte pravdu. Krčín byl opravdu megaloman, ale málo platné, Svět a Rožmberk jsou jeho nesmrtelná díla, Zlatá stoka je tak trochu v pozadí, i když i ta zasluhuje obdiv. Nu a Pernštejnové byli vynikající hospodáři, po Rožmbercích druhý nejbohatší rod u nás. Posléze se před ně dostali Smiřičtí, ale to je jiná kapitola.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 19:54 Reaguje na Daniel Fiala
Děkuji za vysvětlení, těch prapůvodních 4270ha mi úplně vyrazilo dech. Četl jsem o něm dříve, že to byl kruťas, ale nějak to tam nerozváděli, nebo se to spíše týkalo lidí na stavbě hrází(?).

Víte, ono taková mocně nadčasová díla mají nepochybně svá ALE. V minulosti se spousta věcí řešila z pozice síly, tam na nějaká dlouhá vyjednávání a demokracii nebyl čas. Vrchnost poručila, sedláci a čeládka se museli podřídit.

Mně se líbí kořeny dubů pro zpevnění hrází, byl to zkrátka génius. Že byli i nějací předchůdci, možná šikovnější, o tom nepochybuji, nicméně do historie se zapsal nejvíce JK.

Zajímají mě názvy vesnic Stará a Nová Hlína - má to něco společného s materiálem na stavbu hrází? - Tatrama to asi z Jílovýho nevozili. Myslíte, že by šlo původního projektu využít a hráze obnovit, nebo by se daly napodobit (po úpravě) jiné rybníky, které by plnily protipovodňovou (zádržnou) fci? Když vidím, kolik zapálených řečníků se v posledních dnech vystřídalo u tématu Rožmberk, vsadím boty, že když bude vůle, s dnešními tech možnostmi by to neměl být problém.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 20:15 Reaguje na Daniel Fiala
A co se týká té "studené" hloubky - při dnešních vedrech a nářcích rybářů, že ryba špatně přirůstá, je to alternativa, jak utéct před GO.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2024 20:57 Reaguje na Karel Zvářal
Netolický byl lepší rybníkář ve smyslu chovném- Krčín stavěl velká díla, ale opravdu studená a ryby se tam moc nedařily. Ale jak jsem psal- Rožmberk a Svět jsou nesmrtelná díla. A jen na okraj- Krčín proslul tvrdostí nejen k poddaným, ale i k panským úředníkům- zjevoval se nenadále tam, kde ho nečekali a bez váhání dal nejméně ve dvou dokumentovaných případech oběsit úředníka, který se dopustil rozkrádání majetku.
Pikantní na tom je, že sám Krčín si tak říkajíc bokem postavil zámeček Kratochvíli, samozřejmě ne za své.
Po smrti Viléma a nástupu Petra Voka se stáhl do ústraní. Vok neměl pro Krčína moc pochopení jako jeho bratr, možná i proto, že ho za vlády Viléma poněkud přezíral. Petr Vok je nedoceněnou postavou naší historie a laická veřejnost ho zná jen jako pijana a frejíře.
Ovšem málo se ví, že Petr Vok měl rozsáhlé styky s Evropou a byl v podstatě vůdčí osobností předbělohorského stavovského odboje a Budovec v podstatě přebíral jeho myšlenky a vedení. Kdyby se stavové řídili Vokovou prozíravostí, nemuselo dojít k Bílé hoře. ale to je již úplně jiné téma, trochu jsem odběhl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2024 21:05 Reaguje na pavel peregrin
Nevadí, k historii jsem získal vztah až ve zralém věku, jako děcko mě více bavila biologie, zeměpis, geometrie a fyzika. Byla by škoda jeho dílo bořit a upravovat/ zmenšovat na kaprařinu, on svým způsobem předběhl dobu, že ani dnes ho nejsme schopni docenit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2024 09:05
Je dobře, že v jeho době neexistovali ekologisté a nebránili mu blata
(mokřady a tůně) nahradit rybníky. Dnes by ty trvale nasycené mokřady
a tůně už nic neabsorbovaly a voda by i bez těch pozdějších stavitelů
přehrad smetla i matičku Prahu. Ano SMETLA, protože by bez zpomalení
odtoku přišla ta voda náhle a ve vlně, která trhá a boří vše, co ji
přijde do cesty. Záplava "tichou" vodou je sice hrůza, ale divoký proud
je katastrofa, protože trhá a boří. Jsem zvědav, co budou dělat s těmi zanesenými plytkými toky, které se příště vylejí už po májovém deštíku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist