https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/katerina-seda-pro-potechu-rakouskych-senioru-vytvorila-ptaci-budky-v-podobe-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kateřina Šedá pro potěchu rakouských seniorů vytvořila ptačí budky v podobě domů

26.6.2021 01:37 | VÍDEŇ (ČTK)
Říká se, že pro ty nejstarší je nejhorším ročním obdobím zima, ale právě toto období má instalace oživit a proměnit pohybem vracejících se ptáků, uvedla Šedá. Díky budkám a krmítkům by se mohly na návštěvy prarodičů více těšit i děti.
Říká se, že pro ty nejstarší je nejhorším ročním obdobím zima, ale právě toto období má instalace oživit a proměnit pohybem vracejících se ptáků, uvedla Šedá. Díky budkám a krmítkům by se mohly na návštěvy prarodičů více těšit i děti.
Foto | Lucrezia Portanova / Wikimedia Commons
Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá se v novém projektu zaměřila na seniory a jejich vzpomínky na stará bydliště. V zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala skupinu velkých krmítek a ptačích budek zhotovených co nejpřesněji podle vzpomínek seniorů na venkovské i městské domy. Přípravy trvaly dva roky, nyní se podařilo projekt nazvaný Herzlich Willkommen dokončit, uvedla Šedá.
 

Návrh brněnské umělkyně uspěl v soutěži vyhlášené v roce 2018 v Rakousku organizací Umění ve veřejném prostoru. Zadáním soutěže bylo umělecké dílo pro zahradní komplex ošetřovatelského a pečovatelského střediska. Dílo mělo nejen aktivizovat seniory a jejich rodiny, ale současně jim pomoci, aby se s novým místem pobytu více identifikovali. Původní domovy totiž museli z různých důvodů opustit.

Aktivizovat seniory je vždy dost obtížná věc, míní Šedá, která se dlouhodobě věnuje projektům na rozhraní různých uměleckých forem, ve kterých často pracuje s jednotlivci i velkými skupinami lidí, jejich vztahy a stereotypy. "Vymyslela jsem tedy koncept, kdy jsem s každým vybraným seniorem během společných rozhovorů vzpomínala na dům, ve kterém celý život bydlel. Pomocí jejich kreseb, fotek a vzpomínek jsem pak domy rekonstruovala ve svých návrzích a vytvořila z nich krmítka a budky pro ptáky," popsala Šedá.

Z krmítek a budek vznikla na zahradě vlastně nová obec, kterou mohou senioři procházet nebo projíždět na vozíku. Do některých krmítek dosáhnou i z vozíčku, jiná jsou vyvýšená. Šedá spolupracovala s architekty z ateliéru CCEA MOBA a truhlářem Miroslavem Pavelou. Domky pak několik měsíců v ateliéru malovala a dokončovala.

"Kdo zná prostředí domova seniorů, tak dobře ví, jak strašně náročné je vytvořit projekt, se kterým se tito lidé ztotožní, vytahuje je ven z jejich pokojů, nadšeně ho obchází ze všech stran, usmívají se a mluví o něm. Jak těžké je vytvořit projekt, který zaujme i jejich rodiny, děti, vnoučata a nakonec i celé vedení domova seniorů. Je to po tom pekelném roce epidemie obrovská satisfakce," popsala Šedá.

Říká se, že pro ty nejstarší je nejhorším ročním obdobím zima, ale právě toto období má instalace oživit a proměnit pohybem vracejících se ptáků, uvedla Šedá už dříve v popisu svého projektu. Díky budkám a krmítkům by se mohly na návštěvy prarodičů více těšit i děti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

26.6.2021 18:32

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.6.2021 19:54
V článku postrádám zásadní informaci. Jaká je obsazenost budek a využívání krmítek, kolem kterých se permanentně courá procesí důchodců? Kromě toho si myslím, že budky a krmítka by se měly dělat tak, aby v prvé řadě vyhovovaly těm ptákům. Vhodnost pro lidi by měla být podružná.
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.6.2021 20:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hřebík na hlavičku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.6.2021 20:27 Reaguje na karel krasensky
Furt lepší než hlavičkou do hřebíku. :)))
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist