https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klima-je-pro-evropu-existencni-problem-rekla-budouci-sefka-evropske-komise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klima je pro Evropu existenční problém, řekla budoucí šéfka Evropské komise

28.11.2019 00:35 | ŠTRASBURK (ČTK)
Boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, kterou je třeba řešit okamžitě, europoslancům to řekla nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová (na snímku).
Boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, kterou je třeba řešit okamžitě, europoslancům to řekla nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová (na snímku).
Boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, kterou je třeba řešit okamžitě. Europoslancům to včera řekla nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Německá politička také prohlásila, že chce modernizovat rozpočet EU s ohledem na nové priority, mezi které vedle klimatické politiky patří také digitalizace či sociálně odpovědná ekonomika. Hodlá rovněž zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.
 

"V boji proti klimatickým změnám už nemůžeme propást ani chvíli," řekla von der Leyenová, která hodlá unijní země přesvědčit, aby se zavázaly k dosažení takzvané uhlíkové neutrality do poloviny století.

Zdůraznila, že pro regiony nyní závislé na těžbě uhlí vytvoří komise nový fond, který jim bude pomáhat s přechodem k ekologicky odpovědnému hospodářství. Vedle samotných unijních financí by měl podle ní fond počítat se zárukami na soukromé investice, které chce komise do této oblasti přilákat.

Další z priorit, které včera von der Leyenová zdůraznila, je digitalizace evropské ekonomiky. V souvislosti s ní rovněž hodlá modernizovat víceletý rozpočet EU pro roky 2021 až 2027, o němž budou v příštích měsících vyjednávat lídři unijních zemí.

V ekonomické oblasti von der Leyenová přislíbila dokončení unie kapitálových trhů, která podle ní zlepší přístup k financím pro malé a střední podniky. Jejím cílem je také dokončení bankovní unie.

Čerpání peněz z nového rozpočtu pro období 2021 až 2027 chce velká část unijních zemí spojit s dodržováním vlády práva. Současná EK vede kvůli porušování principů právního státu řízení s Polskem a Maďarskem. Von der Leyenová slíbila zajistit respektování právního státu ve všech zemích bez rozdílu, což bude mít v její exekutivě na starosti česká místopředsedkyně Věra Jourová.

"Musíme se zaměřit na dialog a prevenci, ale neváhat sáhnout ke všem nutným prostředkům," připustila včera německá politička možné pokračování kárných procedur.

Zásadní otázkou bude pro ni rovněž vyřešení reformy azylového systému, o kterou se unie neúspěšně snaží od migrační krize v roce 2015. "Evropa musí být schopna přijít s reakcí, která je zároveň humánní i efektivní," prohlásila včera von der Leyenová.

Po vystoupení von der Leyenové promluvili lídři evropských politických frakcí. Většina z nich komisi podpořila, námitky zněly od konzervativců, ale také z levicových řad.

Manfred Weber z Evropské lidové strany (EPP) řekl, že komise je sestavena dobře. Nepřekvapil tím, sama von der Leyenová se k EPP hlásí. Weber mluvil také o plánech pro další roky, včetně uzavření nových obchodních dohod či tvorbě pracovních míst.

Iraxte Garcíaová (S&D) uvedla, že její frakce dala von der Leyenové důvěru zejména kvůli slibu transformace EU tak, aby byla citlivá k životnímu prostředí. Změna však podle socialistů musí být "udržitelná a sociálně spravedlivá". O ekologických cílech komise mluvila také zelená europoslankyně Ska Kellerová. Zdůraznila, že ochrana klimatu není možná bez změn v průmyslové politice. "Zelená hesla nestačí", varovala.

Raffaele Fitto (ECR) naopak poznamenal že opatření na ochranu klimatu musí být doprovázena ochranou právě průmyslu. Martin Schirdewan (GUE-NGL) o předchozí komisi hovořil kriticky a vyjádřil naději, nový tým bude jednat jinak. "V příštích letech budeme sledovat vás a vaši komisi a zasadíme se změnu o kurzu," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Petr Kupec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.11.2019 06:06
Nějak tomu nerozumím. Pokud vrcholný evropský politik něco označí pro Evropu za existenční problém, tak to pokládá za něco, co Evropu velmi ohrožuje. Přitom jinde ve světě to politici tak necítí - buď přímo odmítají s klimatem bojovat, nebo maximálně Evropu pochválí, ať se snaží více, oni že ještě ne.
Asi máme chytřejší politiky, než zbytek světa. Škoda, že nám lépe nevysvětlí, jaké existenční katastrofy Evropě hrozí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.11.2019 07:38 Reaguje na Richard Vacek
Nemůžete chtít po politicích, aby vám něco vysvětlovali. Tedy můžete, ale to by musel být politik s velkým P a ty tady bohužel nevidím. To, co se zde vydává za politiku, je pouze ubohé přízemní politikaření. Ta Ursula má taky dost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.11.2019 09:49 Reaguje na Richard Vacek
A co čekáte? Že Vám politik řekne co si máte myslet?

Informací je až moc.. problém pro některé lidi je se v nich vyznat a udělat si na věc vlastní názor... nedivím se... alternativních realit lidstvo z různých důvodů produkuje nespočet...
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.11.2019 17:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
právě proto že je informací až moc, tak se pochopitelně míjejí účinkem. Státy mimo evropu zřejmě již dávno pochopili že realita s klimatem planety je zřejmě jiná než blábolí pomalu jedoucí myšlení evropských lídrů a řeší důležitější věci pro udržitelný rozvoj a život svých občanů než scény z katastrofických vizí a počítačových modulací. Navíc pojem "uhlíková neutralita" je sice skvělý PR slogan pro ekoplašany a politiky, ale jinak je to neskonalá blbost.
Odpovědět
VN

Vilém N

28.11.2019 07:51
A proto je třeba se na to připravit. Přizpůsobit. Aklimatizovat. A ne stát na kolejích s roztaženýma rukama s nažit se zastavit rychlík Praha - Ostrava.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.11.2019 09:50 Reaguje na Vilém N
Tak tak
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.11.2019 08:40
"přijít s reakcí, která je zároveň humánní i efektivní"
To je velmi jednoduché, stačí vyřešit kvadraturu kruhu.

Jinak je, pochopitelně, celé toto vystoupení jen snůška EUroblábolů, naprosto se míjející s podstatou věci.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.11.2019 09:50 Reaguje na Jan Šimůnek
Pro Vás..
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.11.2019 09:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zcela objektivně. Dotyčná dáma je politik z povolání, který za celý svůj život, mimo produkci bezcenných keců, nic nevyprodukoval.
Odpovědět
VK

Václav Kain

28.11.2019 09:08
Bez uhlíku není život,ale to by asi tato vyzáblá německá hvězda nepochopila.Myslím,že jestli někdo ohrožuje životy milionů občanů v Evropě,tak jsou právě takové Leyenové.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.11.2019 11:24
Paní von der Leyenová i EK by ovšem měli občanům EU odpovědět na základní otázku.

Pokud chceme být uhlíkově neutrální musíme limitovat objem energie z fosilních paliv k podstatně nižším hodnotám.
Čím však nahradíme energii z fosilních paliv , když objem energie společností požadovaný zůstane přinejmenším stejný ?

Pokud nepředloží konkrétní a reálné návrhy , pak se skutečně jedná o bláboly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist