https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticka-zmena-zrejme-negativne-dopadne-na-pestovani-kavy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická změna zřejmě negativně dopadne na pěstování kávy

30.1.2022 01:45 (ČTK)
"Všechny zkoumané země, které jsou hlavními producenty kávy (Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie), jsou vážně postižené změnou klimatu, přičemž do roku 2050 dojde k výraznému úbytku vhodných oblastí a přibývání nevhodných oblastí," uvádí se ve výzkumu.
"Všechny zkoumané země, které jsou hlavními producenty kávy (Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie), jsou vážně postižené změnou klimatu, přičemž do roku 2050 dojde k výraznému úbytku vhodných oblastí a přibývání nevhodných oblastí," uvádí se ve výzkumu.
Klimatická změna v příštích letech pravděpodobně výrazně ztíží pěstování kávy arabica. Vyplývá to z nové studie publikované v odborném časopise Plos One, o které informoval server CNN. Výzkum upozorňuje, že pěstování kávy komplikují převážně vyšší teploty a s nimi spojené problémy. Důsledkem mohou být vyšší ceny kávy nebo pěstování jiných odrůd této plodiny.
 

Studie zkoumala, jak se změní podmínky pro pěstování kávy do roku 2050 na základě prognóz vyplývajících z několika globálních klimatických modelů. Výsledky ukazují, že kávovníky budou do roku 2050 "drasticky" méně vhodné pro pěstování v současných oblastech produkce kávy v důsledku dopadů změny klimatu.

Kávovník arabský (Coffea arabica), jehož zrna používá například řetězec Starbucks a další velcí prodejci kávy, je již dnes náročnou plodinou. Vyžaduje specifické podmínky, aby se jí dařilo.

Podle studie vědců z Curyšské univerzity ve Švýcarsku jsou v současnosti nejvhodnějšími oblastmi pro pěstování kávy Střední a Jižní Amerika, zejména Brazílie, dále střední a západní Afrika a některé části jižní a jihovýchodní Asie. Zpráva uvádí, že v příštích 28 letech budou tyto oblasti kvůli předpokládaným dopadům změn klimatu mnohem méně vhodné pro pěstování této plodiny.

"Všechny zkoumané země, které jsou hlavními producenty kávy (Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie), jsou vážně postižené změnou klimatu, přičemž do roku 2050 dojde k výraznému úbytku vhodných oblastí a přibývání nevhodných oblastí," uvádí se ve výzkumu.

Studie se zabývala také tím, jak změna klimatu ovlivní podmínky pro pěstování kešu ořechů a avokád. Podle vědců by rostoucí teploty mohly v některých oblastech vytvořit nové životaschopné prostředí pro pěstování těchto plodin. Káva se však "ukázala být nejzranitelnější, přičemž negativní dopady klimatu převažují ve všech hlavních produkčních oblastech", uvádí studie.

Autoři dospěli k závěru, že u všech tří plodin "bude ve většině hlavních pěstitelských regionů nutné přizpůsobit se změně klimatu". To by mohlo zahrnovat šlechtění odrůd, které jsou lépe přizpůsobeny novým podmínkám. V případě kávy to může znamenat i přechod na kávovníky statné (Coffea robusta), které jsou odolnější, ale jejich zrna jsou obecně považována za méně kvalitní než zrna arabica.

"V nejhorším případě by to také mohlo znamenat, že zemědělci budou muset přejít na jinou plodinu," řekl hlavní autor studie Roman Grüter. Podle vědce je nicméně "těžké říci, v jakém okamžiku a kde k tomu dojde".

Některé společnosti se již na měnící se podmínky připravují. Například Starbucks distribuuje farmářům odrůdy kávy odolné vůči změně klimatu. Ceny kávy již v důsledku nepříznivého počasí prudce vzrostly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.1.2022 07:42
Klimatická změna přinese i kladné podmínky, jen se musí člověk umět přizpůsobit.
Tak, jak do dělalo lidstvo celou dobu své existence.
A Evropa/EU, to svými nesmysli - nezachrání !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 10:46 Reaguje na smějící se bestie
Už přinesla. Dnes jsme na teplotní špičce, což je stále ještě výhodně. Ale další stupeň už bude problém, další přímo masakr. A pak se to bude jen zhoršovat.
Až kam? To nikdo neví, limitou je asi Venuše, kde mají +400°C ve stínu. Nám bude stačit čtvrtina na vyhubení jakéhokoliv života.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

30.1.2022 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Na Venuši je totiž všade "ve stínu" Cez hustú vrstvu mrakov slnečné lúče nepreniknú až na povrch Venuše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 23:00 Reaguje na Vladimir Mertan
"Zatímco na Zemi se vyvinuly nespočetné formy života, je Venuše doslova pekelnou planetou. Pod jejími oranžově-žlutými mraky z kyseliny sírové dosáhl skleníkový efekt apokalyptických rozměrů".
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.1.2022 01:08 Reaguje na Pavel Hanzl
...a pak se pan Hanzl probudil
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.1.2022 01:06 Reaguje na smějící se bestie
tak je, to jsou alarmisty lineárně přemýšlejících lidí. Tak se ten krám bude pěstovat někde jinde...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.1.2022 10:17
Zatím to vypadá tak, že probíhající klimatická změna kávě přeje. Od roku 2003 totiž produkce vzrostla o 50%:
https://www.statista.com/statistics/263311/worldwide-production-of-coffee/
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.1.2022 15:32 Reaguje na Richard Vacek
To jste mě zviklal. Já už začal na parapetu pěstovat čekanku s tím, že budu pít cikorku.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

24.7.2023 21:38
Tak ona už na pěstování kávy dopadá asi pomalu už teď. Stačí se podívat jak káva v poslední době podražila. Já jsem ale bohužel na kvalitní kávě závislý, takže mi až tak nevadí, že si za ni prostě připlatím. Už asi rok si objednávám kávu tady odtud - https://coffeegarage.cz/ a musím říct, že s tou mám zatím asi nejlepší zkušenost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist