Klimatolog Hawkins zobrazil vývoj globálního oteplování v jediném přehledném grafu
„Tempo změny je na spirálovém grafu zjevné na první pohled, zejména v posledních pár dekádách,“ říká ke grafu jeho autor. Hawkins se dlouhodobě snaží hledat cesty, jak vědecké poznání o globálním oteplování co nejsrozumitelněji tlumočit široké veřejnosti. Ideu spirálového grafu mu vnukl jiný klimatolog, Jan Fuglestvedt z dánského Centra pro mezinárodní výzkum prostředí a klimatu.
Graf zobrazuje britské údaje o globálních průměrných teplotách za každý měsíc od roku 1850. První známky globálního oteplování je možné zaznamenat v průběhu 20. století.
Graf také zobrazuje, jak blízko se globální teplota vyšplhala k cíli, na kterém se svět loni na podzim dohodl na Pařížském klimatickém summitu. Podle Pařížské dohody, která právě prochází ratifikací, je potřeba do konce století udržet nárůst globální teploty oproti předindustriální sféře pod 2 °C a udělat všechno možné, aby nárůst nepřesáhl ani 1,5 °C. Z grafu je zřejmé, že cíle jsou už na dosah.
Rok 2015 byl podle dosavadních záznamů nejteplejší rok. Letošní rok jej může snadno překonat. Zatím každý měsíc roku 2016 byl tím dosud nejteplejším.
reklama