https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-otvira-program-na-podporu-genove-rozmanitosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise otvírá program na podporu genové rozmanitosti

30.12.2003 13:46 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise před Vánocemi přijala návrh nařízení rady ministrů pro druhý program EU k uchování, popis, sběr a užití genetických zdrojů v zemědělství. Tento program pro období 2004-2006 propaguje genetickou rozmanitost a výměnu informací včetně úzké spolupráce mezi členskými státy a Evropskou komisí za účelem udržitelného užití těchto genetických zdrojů. Rozpočet programu představuje 10 milionů euro.
 

"Biologická a genetická rozmanitost v zemědělství je nezbytná pro udržitelný rozvoj zemědělské produkce a venkovských oblastí. Tento nový komunitní program přispěje k udržování biologické rozmanitosti a ke zlepšení kvality našich zemědělských výrobků stejně jako k podpoře diverzifikace ve venkovských oblastech a snížení vstupů a nákladů na produkci," je přesvědčen Franz Fischler, komisař pro zemědělství, rybolov a rozvoj venkova. Program je podle Komise i v souladu se Společnou zemědělskou politikou Unie a její strategií integrace udržitelného rozvoje do péče o životní prostředí.

Proč je vlastně potřebné podporovat genetickou rozmanitost? Pokud se různorodost plodin a plemen sníží a ztratí se geny, může to vést k vyšší náchylnosti k chorobám a stresovým faktorům. Také to může vést ke ztrátě genů, které umožňují plodinám nebo odrůdám adaptovat se na specifické lokální podmínky pro růst.

Udržitelné zemědělství s nízkými potřebami vstupů potřebuje plodiny a plemena se schopností adaptace na místní klimatické a půdní podmínky, s variací v odolnosti a toleranci k pesticidům. Proto je nutný vysoce různorodý genofond, a pokud farmář chce mít vysokou přidanou hodnotu produkce, potřebuje geny s dobrými vlastnostmi.

Program EU je určen jak pro genetické zdroje rostlinné, tak živočišné a mikrobiální. Měl by zvláště podporovat rozvoj nových přeshraničních iniciativ a předejít zdvojení či kopírování aktivit. Program bude sestávat z tzv. cílených akcí, spojených akcí a doprovodných akcí.

Příkladem cílené akce by byl rozvoj decentralizovaných, stálých a široce přístupných na internetu umístěných soupisů sebraných znalostí o genetických zdrojích plodin a plemen dostupných v EU, jejich původu a vlastnostech. Tyto informace by měly být dostupné na evropské i mezinárodní úrovni. Mohl by to být případ kolekcí "ex situ" (mimo přirozená stanoviště organismů) v genetických bankách, ale i všech druhů genetických zdrojů konzervovaných a kultivovaných na farmách či ve volné přírodě.

Dalším příkladem cílené akce je popis a hodnocení užitečných vlastností existujícího genetického materiálu za účelem eliminace duplicity ve sbírkách, přidání chybějícího materiálu a rozlišení hodnotných vlastností pro další šlechtění a využití.

Maximální příspěvek Unie závisí na druhu akce a je buď ve výši poloviny či 80 % nákladů projektu. Partneři z nových členských států se mohou zúčastnit plně, tedy mají nárok na stejnou výši podpory jako dosavadní členové. Výzvy k podávání projektů proběhnou jedna v následujícím roce a jedna v roce 2006.

Program navazuje na podobný pětiletý program se stejným rozpočtem z let 1994-1999, v němž šlo o koordinaci aktivit členských států Unie a Světové organizace OSN pro zemědělství a výživu. Přijato bylo 21 projektů, šest pro genetické zdroje plodin (např. česneku, ovsa, zelí, rýže, brambor, oliv) a čtyř projektů o živočišných zdrojích (prasata, skot, králíci). Téměř polovina z těchto projektů pokračuje do současnosti.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist