Komise otvírá program na podporu genové rozmanitosti
"Biologická a genetická rozmanitost v zemědělství je nezbytná pro udržitelný rozvoj zemědělské produkce a venkovských oblastí. Tento nový komunitní program přispěje k udržování biologické rozmanitosti a ke zlepšení kvality našich zemědělských výrobků stejně jako k podpoře diverzifikace ve venkovských oblastech a snížení vstupů a nákladů na produkci," je přesvědčen Franz Fischler, komisař pro zemědělství, rybolov a rozvoj venkova. Program je podle Komise i v souladu se Společnou zemědělskou politikou Unie a její strategií integrace udržitelného rozvoje do péče o životní prostředí.
Proč je vlastně potřebné podporovat genetickou rozmanitost? Pokud se různorodost plodin a plemen sníží a ztratí se geny, může to vést k vyšší náchylnosti k chorobám a stresovým faktorům. Také to může vést ke ztrátě genů, které umožňují plodinám nebo odrůdám adaptovat se na specifické lokální podmínky pro růst.
Udržitelné zemědělství s nízkými potřebami vstupů potřebuje plodiny a plemena se schopností adaptace na místní klimatické a půdní podmínky, s variací v odolnosti a toleranci k pesticidům. Proto je nutný vysoce různorodý genofond, a pokud farmář chce mít vysokou přidanou hodnotu produkce, potřebuje geny s dobrými vlastnostmi.
Program EU je určen jak pro genetické zdroje rostlinné, tak živočišné a mikrobiální. Měl by zvláště podporovat rozvoj nových přeshraničních iniciativ a předejít zdvojení či kopírování aktivit. Program bude sestávat z tzv. cílených akcí, spojených akcí a doprovodných akcí.
Příkladem cílené akce by byl rozvoj decentralizovaných, stálých a široce přístupných na internetu umístěných soupisů sebraných znalostí o genetických zdrojích plodin a plemen dostupných v EU, jejich původu a vlastnostech. Tyto informace by měly být dostupné na evropské i mezinárodní úrovni. Mohl by to být případ kolekcí "ex situ" (mimo přirozená stanoviště organismů) v genetických bankách, ale i všech druhů genetických zdrojů konzervovaných a kultivovaných na farmách či ve volné přírodě.
Dalším příkladem cílené akce je popis a hodnocení užitečných vlastností existujícího genetického materiálu za účelem eliminace duplicity ve sbírkách, přidání chybějícího materiálu a rozlišení hodnotných vlastností pro další šlechtění a využití.
Maximální příspěvek Unie závisí na druhu akce a je buď ve výši poloviny či 80 % nákladů projektu. Partneři z nových členských států se mohou zúčastnit plně, tedy mají nárok na stejnou výši podpory jako dosavadní členové. Výzvy k podávání projektů proběhnou jedna v následujícím roce a jedna v roce 2006.
Program navazuje na podobný pětiletý program se stejným rozpočtem z let 1994-1999, v němž šlo o koordinaci aktivit členských států Unie a Světové organizace OSN pro zemědělství a výživu. Přijato bylo 21 projektů, šest pro genetické zdroje plodin (např. česneku, ovsa, zelí, rýže, brambor, oliv) a čtyř projektů o živočišných zdrojích (prasata, skot, králíci). Téměř polovina z těchto projektů pokračuje do současnosti.
reklama