https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-polovina-penez-z-vyzkumu-energetiky-jde-na-obnovitelne-zdroje-udrzme-ji-nadale
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise: polovina peněz z výzkumu energetiky jde na obnovitelné zdroje, udržme ji nadále

30.11.2005 13:44 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Využívání tepla země, síly mořských vln, slunečních paprsků či zelených zdrojů k výrobě energie a paliva je jedním z cílů Evropské komise. V pondělí 21. listopadu se na toto téma konala v Bruselu konference. Setkali se na ní představitelé organizací, zapojených do výzkumu obnovitelných zdrojů, aby diskutovali o lepší spolupráci. Konferenci doprovázela výstava s úspěšnými projekty, financovanými EU.
 

Unie investuje v letech 2002 - 2006 až 440 milionů eur z peněz na výzkum směřující k rozvoji technologií v této oblasti. Cílem Unie je do roku 2010 pokrýt 12 % celkové spotřeby energie obnovitelnými zdroji.

Komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik u příležitosti konference prohlásil: "Současná výzkumná politika nám poskytuje znalosti pro zítřejší politiku energetickou. Naším dlouhodobým cílem je transformace současného systému, založeného na energii z fosilních zdrojů, na systém bezpečnější, efektivnější a ekologicky udržitelnější. Zdokonalování znalostí v oblasti obnovitelných zdrojů je důležitým krokem, který by mohl vést k dosažení této transformace."

EU je světovým lídrem v technologiích pro využití obnovitelných zdrojů, především díky silným národním i unijním snahám v posledních dvaceti letech. Evropa investuje do výzkumu obnovitelné energetiky víc než Japonsko a USA dohromady. Fondy EU tvoří zhruba čtvrtinu veřejně financovaného výzkumu na tomto poli.

Přínos Komise spočívá v propagaci spolupráce napříč různými odvětvími, jak krátkodobě, tak v dlouhodobém časovém horizontu. Podpořila například vytvoření Technologické platformy pro fotovoltaický sektor. Tato iniciativa přinesla úspěch tím, že se spojili zájemci z průmyslu, výzkumných institucí, spotřebitelských skupin i nevládních organizací.

Vytvoření technologických platforem v dalších oblastech jako např. "Biopaliva pro dopravu", "Vítr" či "Solární teplo" je nyní na řadě. Spolupráce všech zainteresovaných v rámci zmíněných platforem zaručuje efektivnější využití fondů a navíc může přilákat více soukromých investic, tolik potřebných ve vědě.

Výzkum obnovitelné energie v současnosti představuje asi 50 % z rámcového programu pro výzkum a vývoj v oblasti energetiky. Komise navrhuje udržet tuto úroveň investic i v budoucím výzkumném programu v letech 2007 - 2013. Pokud objem výzkumných fondů vzroste tak, jak Komise požaduje, bude to znamenat významné nové investice do tohoto typu výzkumu.

Příklady projektů podporovaných výzkumnými fondy Evropské unie lze nalézt na adrese http://europa.eu.int/comm/research/energy/index_en.htm.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist