https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-rakousko-a-portugalsko-selhavaji-v-ochrane-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise: Rakousko a Portugalsko selhávají v ochraně přírody

21.11.2003 10:34 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise poslala poslední varování Rakousku a Portugalsku, protože nezlepšily způsob, jakým naplňují evropskou legislativu o ochraně přírody. Rakousko podle ní nezvládlo korektně začlenit určité závazky vyžadované EU do své regionální legislativy. Portugalsko selhalo v ochraně Campo Maior, zvláště chráněné oblasti pro volně žijící ptáky, před ohrožujícími dopady zavodňovacích prací spojených s projektem přehrady Abrilongo.
 

Komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová rozhodnutí okomentovala: "Členské státy se zavázaly zastavit pokles bilogické rozmanitosti k roku 2010. Pokud má být dosaženo tohoto cíle, Rakousko a Portugalsko musí posílit své snahy."

V Rakousku leží odpovědnost za zapojení Směrnice o ptácích a stanovištích na devíti spolkových zemích. Komise prozkoumala zemské zákony na ochranu přírody, aby viděla, jestli jsou v souladu se Směrnicí. Tato analýza odhalila mnoho nedostatků a Komise materiály postoupila rakouským správním úřadům. Některé změny v zákonech pak byly provedeny.

Protože stále zůstávají významné nedostatky, Komise zaslala Rakousku dvě psaná varování. Jedno se týká Směrnice o volně žijících ptácích, další selhání se vztahují ke Směrnici o stanovištích. V případě ptáků jde o opatření zakazující určité škodlivé aktivity a opatření k vedení lovu. Případ stanovišť se týká opatření ochrany míst i rostlinných či živočišných druhů.

Poslední varování odeslané Portugalsku se vztahuje k pracem na přehradě Abrilongo. Ohrožují zvláště chráněné ptačí území v Campo Maior, konkrétně druhy jako je jeřáb. Oblast je také jednou z nejdůležitějších pro tyto druhy, stejně tak pro stepní druhy jako drop malý a drop velký. Komise se domnívá, že portugalské úřady selhaly v podnikání kroků pro ochrnau místa.

Směrnice o ptácích je nejstarším zákonem o ochraně přírody v legislativě Unie. Její třetí část stanoví limit počtu druhů, které mohou být loveny a v jaké době, také definuje povolené metody lovu.

Směrnice o stanovištích je vlajkovou lodí příspěvku EU k ochraně celosvětové biodiverzity. Dala podnět k vytvoření sítě chráněných území známé jako Natura 2000. Zpoždění členských zemí v přihláškách míst k ochraně znamená, že zkompletování sítě se vážně zpozdilo oproti plánované době (původně do června 1995). Směrnice také vedla k zákazu poškozování odpočinkových míst a míst, kde se určité druhy zvířat živí.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist