https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komora-v-2030-by-cr-z-obnovitelnych-zdroju-energie-mohla-brat-dvakrat-vice-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komora: V 2030 by ČR z obnovitelných zdrojů energie mohla brát dvakrát více elektřiny

3.7.2019 00:09 | PRAHA (ČTK)
V roce 2030 bude už velká většina uhelných elektráren a tepláren odstavena. Pokud jde o cenu, za kterou dokáží energii vyrábět, jsou větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem vůbec. / Ilustrační foto
V roce 2030 bude už velká většina uhelných elektráren a tepláren odstavena. Pokud jde o cenu, za kterou dokáží energii vyrábět, jsou větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem vůbec. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
V roce 2030 by v Česku z obnovitelných zdrojů energie (OZE) mohlo pocházet dvakrát více elektřiny než dnes, tedy asi 28 procent. Zelené zdroje by také mohly pokrývat třetinu veškeré spotřeby tepla a chladu. Na včerejším setkání s novináři to sdělili zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE). Upozornili, že podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu na základě metodiky Eurostatu činila v roce 2016 spotřeba elektřiny z OZE v ČR 13,6 procenta.
 

"V roce 2030 bude už velká většina uhelných elektráren a tepláren odstavena a žádný nový jaderný blok tu stát nebude. Pokud se podíváme na cenu, za kterou dokáží energii vyrábět, jsou větrné a fotovoltaické elektrárny nejlevnějším zdrojem vůbec. Porovnávám samozřejmě nové s novými, nikoliv starými, účetně již odepsanými jadernými nebo uhelnými elektrárnami," uvedl včera předseda KOZE Štěpán Chalupa.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nedávno uvedl, že obnovitelné zdroje energie (OZE) budou v Česku v budoucnu pravděpodobně druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné energetice. Současná vláda podporuje stavbu nového jaderného bloku v ČR. V programovém prohlášení uvedla, že přípravu výstavby nových jaderných bloků zajistí. Z materiálu, který v pondělí projedná vláda, vyplývá, že investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy ČEZ.

Komora ve svých výhledech s novým jaderným zdrojem nepočítá. Největší část peněz na finanční podporu rozvoje OZE podle ní získá stát v příští dekádě z obchodování s emisními povolenkami. Připomněla, že jejich cena v posledních letech vyskočila nahoru a drží se kolem 25 eur (636 Kč) za tunu. "Experti předpokládají, že dál poroste. Stát by z nich na podporu OZE mohl pro roky 2021 až 2030 získat kolem 350 miliard korun, o další miliardy mohou investoři soutěžit v rámci celé EU," uvedla.

"Jestli nechceme zaspat v rozvoji stále levnější čisté energetiky, tak je tu potřeba ročně spouštět nejméně 470 až 500 megawattů (MW) nových fotovoltaik, především na střechách, fasádách nebo brownfieldech," uvedl předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW. Podobný je podle dat Energetického regulačního úřadu i instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren v Česku.

Na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky stále vyvolává nejrůznější kontroverze.

Výše podpory takzvaným podporovaným zdrojům energie vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun ročně. Stát v posledních letech každoročně přispívá z veřejných peněz dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu. Havlíček dříve uvedl, že příští rok počítá ministerstvo průmyslu jen na soláry s výdaji 28 miliard korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

3.7.2019 07:18
Problém je, že OZE jsou šíleně drahé a bez dotací (placených z kapes spotřebitelů a částečně i z daní) by neměly sebemenší šanci se na trhu s energií. Celý článek je o tom, že bezcenným parazitům, provozujícím OZE, nestačí dva tisícen Kč ročně z průměrné domácnosti, ale chtěli by těch tisíců podstatně víc.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

3.7.2019 19:00
Soudný novinář nemůže napsat takový článek. Porovnávat instalovaný výkon jaderných elektráren s fotovoltaickými může jen blb nebo propagátor OZE, spoléhající na neznalé čtenáře. ČTK takové články produkuje v nesmyslné šíři a nastává otázka proč, proč neprodukuje stejné množství článků s kvalifikovaný obsahem? Vysvětlení je prosté, ČTK je neobjektivní, je to manipulátor s veřejným míněním.
Odpovědět
PB

Peter Banas

8.7.2019 00:26
Souhlasím že to budí dojem že se jedná o zaplacené články lidmi kteří čerpají dotace a jiné zdroje prostřednictvím OZE
Nejsmutnější na celé věci je že je to i z jiného pohledu blamáž.
Globální teplotu zvyšuje neschopnost oceánů včas tvořit led a tudíž ani jeho mocnost neboli tloušťka není nijak příznivá pro ochlazující efekt.
Antropogenní podíl tu sice byl vždy ale s rozvojem průmyslové revoluce se podíl soli v oceánu rychleji zvyšuje a tudíž schopnost krystalizace vody která je slaná se neprobíhá při 00 stupních ale až při minus2 a již při 1,7 tento led mizí díky tomu se planeta Země přehřívá a schne na rozsáhlé ploše dochází k hynutí flóry a při rozkladných procesech se zpět uvolňuje CO2.
CO2 je důsledek nikoliv příčina oteplování.
Nepotřebujeme tedy obnovitelné zdroje ale efektivně odsolovat oceány.
Není třeba větrných a ani solárních systémů.
Stačí tak málo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist