https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komunitni-lednice-v-praze-maji-omezit-plytvani-s-jidlem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komunitní lednice v Praze mají omezit plýtvání s jídlem

17.6.2018 01:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jednou z možností, jak předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek, je jejich sdílení. Na snímku Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka Samsung u komunitní lednice
Jednou z možností, jak předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek, je jejich sdílení. Na snímku Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka Samsung u komunitní lednice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Samsung Bezezbytku / Byznys pro společnost
Průměrný Čech vyhodí každoročně do koše kolem 80 kg jídla v hodnotě 20 tisíc korun, tvrdí aliance Byznys pro společnost. Jednou z cest, jak plýtvání s jídlem trochu omezit, je včas dostat jídlo od toho, kdo ho nestihne sníst před zkažením, k tomu, kdo by ho využil. V Praze byla nedávno nainstalovaná druhá tzv. komunitní lednice. Do ní může kdokoliv zanést jídlo, které by se v jeho vlastní domácí lednici zkazilo. Z komunitní lednice si je odnese kdokoliv, kdo jídlo využije. Lednici darovala společnost Samsung v rámci svého Projektu Samsung Bezezbytku. Informuje o tom Byznys pro společnost.
 

Jednou z možností, jak předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek, je jejich sdílení. Lidí, kteří si nemohou dovolit kupovat kvalitní potraviny a jsou kvůli tomu v některých případech i v podmínkách ČR podvyživení, podle tvrzení Byznysu pro společnost přibývá. Týká se seniorů, ale i matek samoživitelek.

Komunitní lednice.
Komunitní lednice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Samsung Bezezbytku / Byznys pro společnost

A právě jim mohou komunitní lednice pomoci. Aktuálně jsou v Praze lednice dvě. První komunitní lednice je od počátku května v provozu v Komunitním centru a zahradě Kotlaska na adrese Nad Kotlaskou 1 na Praze 8. A od 5. června je druhá komunitní lednice ve Studiu ALTA (kavárna „Obývák“) U Výstaviště 21 v Holešovicích na Praze 7.

Potraviny do nich může donést každý, kdo ví, že již nakoupené potraviny nespotřebuje. „Každý, kdo v dané komunitě žije, pracuje, podniká, či se v ní pravidelně pohybuje, může do lednice vložit cokoliv, co nespotřebuje a co je zároveň před datem spotřeby. A kdokoliv další si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce,“ vysvětluje princip fungování komunitní lednice Veronika Doubnerová, manažerka projektu.

„Protože se jedná o potraviny, které se budou dále konzumovat, existují pravidla, která je třeba dodržovat. Na obsah veřejné lednice bude dbát koordinátor, který bude kontrolovat, zda jsou potraviny v lednici v pořádku a bez problémů poživatelné. Do lednice se nesmí dávat nahnilé nebo zkažené potraviny. Všechno jídlo musí být před koncem uvedeného data spotřeby. Potraviny musí být v originálním balení. Výjimku tvoří například ovoce a zelenina,“ dodává k fungování lednice Veronika Doubnerová.

Organizátoři ale upozorňují na to, že do lednice není možné dávat vařené jídlo z domova nebo z jiného necertifikovaného zdroje, nepasterizované mléko, maso, ryby (vyjma konzervovaných ryb), alkohol, či potraviny, které jej obsahují.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist