Komunitní lednice v Praze mají omezit plýtvání s jídlem
Jednou z možností, jak předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek, je jejich sdílení. Lidí, kteří si nemohou dovolit kupovat kvalitní potraviny a jsou kvůli tomu v některých případech i v podmínkách ČR podvyživení, podle tvrzení Byznysu pro společnost přibývá. Týká se seniorů, ale i matek samoživitelek.
A právě jim mohou komunitní lednice pomoci. Aktuálně jsou v Praze lednice dvě. První komunitní lednice je od počátku května v provozu v Komunitním centru a zahradě Kotlaska na adrese Nad Kotlaskou 1 na Praze 8. A od 5. června je druhá komunitní lednice ve Studiu ALTA (kavárna „Obývák“) U Výstaviště 21 v Holešovicích na Praze 7.
Potraviny do nich může donést každý, kdo ví, že již nakoupené potraviny nespotřebuje. „Každý, kdo v dané komunitě žije, pracuje, podniká, či se v ní pravidelně pohybuje, může do lednice vložit cokoliv, co nespotřebuje a co je zároveň před datem spotřeby. A kdokoliv další si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce,“ vysvětluje princip fungování komunitní lednice Veronika Doubnerová, manažerka projektu.
„Protože se jedná o potraviny, které se budou dále konzumovat, existují pravidla, která je třeba dodržovat. Na obsah veřejné lednice bude dbát koordinátor, který bude kontrolovat, zda jsou potraviny v lednici v pořádku a bez problémů poživatelné. Do lednice se nesmí dávat nahnilé nebo zkažené potraviny. Všechno jídlo musí být před koncem uvedeného data spotřeby. Potraviny musí být v originálním balení. Výjimku tvoří například ovoce a zelenina,“ dodává k fungování lednice Veronika Doubnerová.
Organizátoři ale upozorňují na to, že do lednice není možné dávat vařené jídlo z domova nebo z jiného necertifikovaného zdroje, nepasterizované mléko, maso, ryby (vyjma konzervovaných ryb), alkohol, či potraviny, které jej obsahují.
reklama