https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kondor-ac-4-pomohl-zachranit-svuj-druh-po-30-letech-jej-vypustili-na-svobodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kondor AC-4 pomohl zachránit svůj druh. Po 30 letech se vrátil na svobodu

5.1.2016 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na konci roku 2015 byl 35 let starý kondor s nudným jménem AC-4 vypuštěn zpět do volné přírody, jen kus od místa, kde byl odchycen.
Na konci roku 2015 byl 35 let starý kondor s nudným jménem AC-4 vypuštěn zpět do volné přírody, jen kus od místa, kde byl odchycen.
Má se za to, že za vymíráním kalifornských kondorů stojí otrava olověnými broky, které kondoři pozřou spolu s mršinami. V roce 1985 američtí ochránci odchytili kondora, jehož úkolem bylo zajistit, aby kondoři v Kalifornii nevyhynuli. Na konci roku 2015 byl 35 let starý kondor s nudným jménem AC-4 vypuštěn zpět do volné přírody, jen kus od místa, kde byl odchycen.
 

V osmdesátých letech minulého století byl kondor AC-4 jedním z posledních 22 kondorů, kteří na tomto světě žili ve volné přírodě. Za jeho odchytem byla snaha zachránit tyto ptáky.

Sedmého srpna 1985 se dosud ještě volný kondor AC-4 vznáší nad Bitter Creek National Wildlife Refuge. Krátce na to byl odchycen a zařazen do záchranného programu.
Sedmého srpna 1985 se dosud ještě volný kondor AC-4 vznáší nad Bitter Creek National Wildlife Refuge. Krátce na to byl odchycen a zařazen do záchranného programu.

Přírodovědci se domnívají, že v době odchytu byl AC-4 starý 5 až 7 let. V záchranném programu pak pomohl na svět dalším 30 kondorům, kteří byli vypuštěni do volné přírody. Záchranný program se zřejmě vydařil. Loni přírodovědci zaznamenali 19 kondořích hnízd ve střední a jižní Kalifornii. Od roku 1992, kdy byli do volné přírody vraceni odchovaní kondoři, se jejich populace vyšplhala na 420 ptáků.

Kondoři jsou doslova obří ptáci, rozpětí křídel může dosahovat až 3 metrů. Kondoři jsou také dlouhověcí, mohou se dožívat až 60 let. Jednou z příčin jejich úbytku byly olověné broky, které lovci v Kalifornii používali k lovu zvěře. Kondoři snadno dohledávali mršiny, spolu s nimi ale konzumovali i jedovaté olovo. Kalifornie proto od roku 2013 zakázala olovo pro lov.
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist