https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontroly-topeni-v-kotlich-se-v-pardubickem-kraji-zrejme-nezmeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontroly topení v kotlích se v Pardubickém kraji zřejmě nezmění

30.12.2016 10:21 | PARDUBICE (ČTK)
Kontroly, čím lidé topí doma v kotlích, se v Pardubickém kraji od ledna zřejmě příliš nezmění. Úředníci sice budou mít po novele zákona oprávnění vstoupit do domu, až dosud však téměř vždy vystačili se smírným postupem. Kontrolovat budou nejspíše jen na základě upozornění stejně jako nyní, na plošné prověřování nemají úřady dostatek lidí, zjistila ČTK.
 

"Obávám se, že by novela mohla sloužit při sousedských sporech, kdy se sousedé rozhádají a jeden si bude na druhého stěžovat a chtít po nás, abychom u něj provedli kontrolu. K šikaně by to mohli zneužít i někteří úředníci," řekl ČTK Zdeněk Hrstka z oddělení životního prostředí radnice v Poličce na Svitavsku. Podle něj je zákonná úprava míněna zvláště jako usnadnění postihu těch, kteří jsou chronickými znečišťovateli ovzduší. Úřady je však musejí předem na kontrolu upozornit.

V Poličce s nepříjemným kouřem z kotlů větší problémy nebyly. "Spočítal bych to na prstech jedné ruky a vždy jsem se rozumně domluvil s majiteli domu i bez asistence policie," dodal Hrstka. Podle něj by lidé spíše měli dodržovat pravidla pro provoz kotle, který může při špatné obsluze kouřit i bez topení nepovoleným palivem.

Podobně uvažuje i vedoucí odboru životního prostředí v Hlinsku na Chrudimsku Jaroslava Šulcová. "Uvidíme, jak to půjde zvládnout, kolik bude stěžovatelů. Plošně kontrolovat je naprosto nereálné," řekla ČTK. Zatím se jí obvykle podařilo zjednat nápravu domluvou, pokuty padly výjimečně.

Jen málokdy zatím zjistili znečišťování ovzduší provozem kotle úředníci v Lanškrouně na Orlickoústecku. "Většinou je to o sousedských sporech. Za tři roky jsem na paliče odpadků nenarazil. Stejně tak jsem neměl problém, že by mne někdo do domu nepustil," uvedl Pavel Rittich z lanškrounské radnice. Podle něj informace v médiích, jak budou moci úředníci vstupovat kvůli kontrolám do obydlí, celé věci spíše uškodila.

Prověrky domácích kotlů zákon umožní od ledna. Fyzická kontrola bude až krajním řešením. Mohla by přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist