Korálové útesy potřebují ke své záchraně čistá moře. Za jejich úhyn nelze vinit výhradně změnu klimatu
30.7.2019 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mořské korály patří mezi jedny z diverzitou nejbohatších a současně nejohroženějších ekosystémů naší planety. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Z jedné vody načisto
„Uvádět klimatické změny jako jedinou a výlučnou příčinu ústupu korálů je kritickým nepochopením ekologie oceánů a toho, jak velkou roli hraje čistota vody,“ říká James Porter z univerzity v Georgii, který se na floridském monitoringu podílel. Přímo v jím sledovaných lokalitách se rozloha korálů snížila z 33 % v roce 1984 na 6 % v roce 2008. Tři jím pozorované masivní epizody bělení korálů přitom měly návaznost na zatopení pobřeží a splavení splašků do Karibiku. „Komunity žijící na pobřeží mají jen velmi málo prostředků, jak při ochraně korálů ovlivnit globální klima,“ vysvětluje Porter. „Rozhodně ale mohou omezit znečišťování oceánu vypouštěním odpadní vody. Podle našich výsledků si ochrana korálových útesů žádá nikoliv globální, ale lokální akci.“Přijde mu pozoruhodné, že s podobnou úvahou už dřív nikdo nepřišel. Že znečištění vody také hraje roli, se v zásadě dlouho ví. Přesto žádné dosavadní studie z Austrálie nebo Karibiku explicitně neshrnují mezi vyčíslenými faktory ohrožení korálových útesů regionální znečištění. Všichni si vystačili s klimatickými změnami a zvýšením teploty vody.
V případě floridských korálů na Looe Key jde přitom o masivní zdroj dusíku, do moře ústí voda z celých Everglades. „A odpadní voda z kanalizace tu do moře ústí desetiletí,“ dodává Porter. „Klimatické změny pochopitelně zásadně ovlivňují korálové útesy, ale špinavá voda to ještě komplikuje. Pokud s tím něco neuděláme, bude to jen horší.“reklama
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Dále čtěte |
Na východním pobřeží Indie vyplavilo moře už 600 ohrožených mrtvých želv
V Tunisku funguje lodní nemocnice, která pomáhá chráněným druhům želv
V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
VK
Václav Kain
30.7.2019 08:28Většina zemí které mají moře ne-li všechny,na čistotu kašlají.Ukládání odpadu do moře je nejlacinější.Další velikou pohromou je množení lidí.
Odpovědět
LČ
Lenka Č.
30.7.2019 12:11 Reaguje na Václav KainNechci se jich zastávat, bohužel tyto země se potýkají s neuvěřitelným náporem "turistů" ze zemí, které moře nemají. Ty si u moře užívají, vyprodukují toho tisíce tun a nezajímá je, kam to potom přijde. To jim to mají ty země zabalit na zpáteční cestu do batůžků (spíš valníků)?
Odpovědět
VK
Václav Kain
30.7.2019 12:52 Reaguje na Lenka Č.Nejsem si vědom,že bych po sobě u moře zanechal nepořádek a tak se jistě chovají všichni.(vyjímky potvrzují pravidlo)Ale viděl jsem domácí jaká to jsou čuňata.Letos konec června začátek července u Dubrovníka byly do moře vypuštěny fekálie.Koupání nebylo možné.To určitě turisti neudělali.My jsme byli u Zadaru naštěstí.
Odpovědět
RJ
Robert Jirman
30.7.2019 13:56turisté jsou sekundární problém. Prvotní je chování místních, průmyslu atd. Na druhou stranu i turismus lze regulovat pokud je vůle.
Odpovědět
JŠ
Jan Šimůnek
30.7.2019 21:07Jinými slovy, zase je to oteplení a jeho "příšerné působení" jenom žvást. MMCH, v minulých geologických obdobích prosperovali koráli i při podstatně vyšších teplotách světového oceánu.
Odpovědět