https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koronavirem-se-nakazili-take-norci-na-farmach-ve-francii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koronavirem se nakazili také norci na farmách ve Francii

23.11.2020 05:52 | PAŘÍŽ (ČTK)
Vědci se obávají, že genetické změny ve variantě viru spjaté s norky by mohly ohrozit účinnost budoucí vakcíny.
Vědci se obávají, že genetické změny ve variantě viru spjaté s norky by mohly ohrozit účinnost budoucí vakcíny.
Koronavirovou nákazu v chovu norků odhalila již také Francie. Virus SARS-CoV-2 byl zjištěn na farmě nacházející se jihozápadně od metropole Paříže, oznámila dnes podle agentury AFP ministerstva zemědělství, zdravotnictví a pro ekologickou transformaci. Infekce u těchto kožešinových zvířat se pečlivě sleduje kvůli mutaci koronaviru, která se objevila na dánských farmách a kterou se pak zpětně od těchto šelem nakazili lidé.
 

"Bylo nařízeno vybití všech 1000 norků na farmě a likvidace produktů z těchto zvířat," uvedla francouzská ministerstva v tiskovém prohlášení. Zasažena byla farma v departementu Eure-et-Loir.

Ve Francii jsou podle agentury AFP čtyři farmy, kde jsou chováni norci na kožešiny. U jedné již bylo prokázáno, že nebyla infekcí zasažena, u dalších dvou se stále čeká na výsledky.

Už na jaře se koronavirus prokázal na farmách s norky v Nizozemsku, kde se od zvířat zpětně nakazili lidé. Vláda v Haagu se pak rozhodla, že chov norků od března příštího roku úplně zakáže.

V Dánsku se začátkem listopadu rozhodli utratit celou tamní populaci čítající 17 milionů norků poté, co se u nich objevila mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazovala menší citlivost na protilátky. Později ohlásilo infekci u norků také Řecko.

Vědci se obávají, že genetické změny ve variantě viru spjaté s norky by mohly ohrozit účinnost budoucí vakcíny. Mutace je totiž zvlášť odolná vůči protilátkám. Tomu, že by mutace byla nebezpečnější než jiné varianty koronaviru, ale zatím podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nic nenasvědčuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

M

Marcela Jezberová

23.11.2020 14:45
Vypadá to, že norci budou oběti naší doby. Nejdřív dostanou koronavirus, kvůli tomu budou vybiti na části farem v EU. Na zbylých farmách EU budou vybiti, protože jejich chov se nelíbí ochráncům zvířat a bude muset být zakázán. A co se zvířaty ze zakázaných chovů? No přeci vybít, aby náhodou nemohla být "týrána". Ať tak nebo tak, norci zaplatí životem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist