https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kosovska-restaurace-chova-lva-ochranci-zvirat-kritizuji-urady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kosovská restaurace chová lva, ochránci zvířat kritizují úřady

28.12.2019 00:25 | PRIŠTINA (ČTK)
Ochránci zvířat kritizují kosovské úřady za to, že nijak nepotrestaly kosovskou restauraci, jejíž majitelé pro pobavení zákazníků v malé kleci drží nelegálně dovezeného lva. / Ilustrační foto
Ochránci zvířat kritizují kosovské úřady za to, že nijak nepotrestaly kosovskou restauraci, jejíž majitelé pro pobavení zákazníků v malé kleci drží nelegálně dovezeného lva. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Ochránci zvířat kritizují kosovské úřady za to, že nijak nepotrestaly kosovskou restauraci, jejíž majitelé pro pobavení zákazníků v malé kleci drží nelegálně dovezeného lva. Informoval o tom zpravodajský web Balkan Insight.
 

"Bez formálního rozhodnutí úřadů lva zkonfiskovat ho nemůže žádná organizace zachránit," uvedla ředitelka nevládní organizace na ochranu zvířat Animal Rights Foundation Elza Ramadaniová. Požádala ministerstvo životního prostředí, aby zjistilo, zda zahájily úřady proti majiteli restaurace právní kroky poté, co vyšlo najevo, že lev byl do země propašován. Varovala, že zvíře bude venku v zimě trpět. V listopadu organizace na ochranu práv zvířat informovaly, že lev je držen v kleci před restaurací Maja e Zeze ve vesnici Zhegër.

Ochránci zvířat zároveň hledají pro lva vhodný nový domov. Mluvčí kosovské potravinové a veterinární správy mezitím uvedl, že restaurace zcela evidentně neměla povolení šelmu dovézt.

V Kosovu nejde o první případ zneužívání zvířat pro komerční účely. Podobný problém země řešila s restauracemi, které nelegálně chovaly medvědy. V roce 2013 se kosovské ministerstvo životního prostředí rozhodlo proti těmto zařízením zakročit a s pomocí mezinárodních mírových sil KFOR zachránilo 20 medvědů chovaných v otřesných podmínkách.

Téměř všichni medvědi podle listu Balkan Insight měli v důsledku zajetí trvalé fyzické a psychické následky a nemohli být vpuštěni zpět do přírody. Nakonec byl v blízkosti Prištiny vybudován pro medvědy útulek, který funguje jako přírodní rezervace.

V dubnu letošního roku byl v Kosovu novelizován trestní zákoník, který nově obsahuje tvrdší postihy za týrání zvířat. Dříve šlo pouze o přestupek, za který hrozila pokuta ve výši 100 až 5000 eur.

Nelegální chování medvědů je v Kosovu však stále problém. Letos v květnu se zjistilo, že jeden ze správců národního parku držel ve svém sklepě v otřesných podmínkách medvídě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist